Тваринництво

Солі марганцю стимулюють ріст молодняку птиці

Уміст марганцю у традиційних кормах для птиці зазвичай нижче рівня мінімальної потреби й коливається залежно від низки умов, пише журнал «Наше птахівництво».

Так, у пшениці міститься марганцю від 41 до 46 мг/кг сухої речовини; в ячмені та просі – від 13 до 19 мг/кг сухої речовини; у трав’яному борошні – від 50 до 92 мг/кг сухої речовини; у шротах – від 22 до 62 мг/кг сухої речовини; у кормових дріжджах – від 28 до 44 мг/кг сухої речовини; у м’ясо-кістковому борошні – від 9 до 12 мг/кг сухої речовини та в рибному борошні – від 9 до 24 мг/кг сухої речовини.

Загалом в готових повнораціонних комбікормах уміст цього елемента без унесення гарантованих добавок в середньому перебуває в межах 48-75% потреби. Тому є потреба додавати солі марганцю в годівлі птиці. Це підвищує несучість на 10,6% і знижує витрати кормів на 5,6-7,3%.

Якщо забрати марганець із раціонів курей, несучість впаде.

Експериментально доведено стимулювальну дію цього мікроелемента на ріст і розвиток молодняку всіх видів птиці. Так, марганець у комбікормі підвищує прирости курчат-бройлерів на 16,2-21% і знижує витрати кормів на 8,5-12,7%.

Додавання до раціонів півнів марганцю та йоду в період інтенсивної спермовіддачі  збільшує обсяг еякуляту, концентрацію та густину сперми, а також рухливість сперматозоїдів.

Також доведено, що самки чутливіші до підвищеного вмісту марганцю в кормах, як порівняти з самцями.

Солі марганцю позитивно впливають і на гематологічні показники: у крові зростає вміст гемоглобіну в еритроцитах, а також кількість самих еритроцитів.

Експериментально доведено, що марганець позитивно впливає на обмін азотистих речовин. Існує прямо пропорційна кореляція між умістом марганцю в кормах і в організмі птиці. Дослідження вітчизняних учених показали, що введення солей марганцю у великих кількостях у раціони курчат-бройлерів значно знижує ступінь використання цього елемента. Це пояснюється тим, що зі збільшенням умісту марганцю в раціонах відносні показники його накопичення в тілі знижуються, натомість абсолютні зростають.

Збільшення рівня споживаного марганцю підвищує екскрецію його всіма шляхами. Зокрема, в молодняку 75-94% марганцю екскретується з калом. Великі втрати його відбуваються через секрецію з жовчю й соком підшлункової залози. У курей-несучок 10-85% марганцю виділяється з яйцями.

Як повідомлялося, під час стресу птиця особливо потребує цинку, марганцю й селену.