Тваринництво

Проєкт наказу щодо виробництва й обігу молока від населення викладено для обговорення

Міністерство економіки виклало на своєму сайті до обговорення проєкт наказу «Про затвердження Гігієнічних вимог до дрібнотоварного виробництва та обігу молока».

Йдеться про запровадження належної виробничої практики первинного виробництва й обігу молока, в тому числі на пунктах заготівлі молока.

Проєктом наказу пропонується затвердити гармонізовані та актуальні вимог до виробництва та обігу молока, в тому числі на пунктах заготівлі молока, і водночас скасувати застарілі нормативно-правові акти 2002 року.

В аналізі регуляторного впливу документу зазначається, що на дрібнотоварних виробників припадає 70% молока від загального обсягу виробництва валової молочної продукції, тоді як на переробні потужності вони реалізують близько 23% молока, за даними Держстату. «Тобто 47% молока виробленого дрібнотоварними виробниками залишається поза контролем держави і створює «сіру зону», що, своєю чергою, спотворює добросовісну конкуренцію на ринку молока», – йдеться в аналізі.

Наказом встановлюються гігієнічні вимоги до первинного виробництва та обігу молока від сільськогосподарських тварин, які утримуються дрібнотоварними виробниками, а також до пунктів заготівлі молока.

Гігієнічні вимоги є обов’язковими для:

  • операторів ринку молока та молочних продуктів (у тому числі фізичних осіб), які утримують до 5 умовних голів сільгосптварин для виробництва сирого молока з метою введення його в обіг через пункти заготівлі молока або реалізації кінцевому споживачу через агропродовольчі ринки (дрібнотоварні виробники);
  • операторів ринку молока та молочних продуктів, в управлінні яких перебувають потужності із заготівлі, первинної обробки, зберігання та транспортування сирого молока (пункти заготівлі молока), від тварин, які утримуються дрібнотоварними виробниками;
  • державних ветеринарних інспекторів, спеціалістів ветеринарної медицини, уповноважених на здійснення ветеринарного обслуговування та/або держконтролю на відповідній території (уповноважений ветеринар, офіційний ветеринарний лікар), ліцензованих спеціалістів ветеринарної медицини або спеціалістів, які працюють у закладах ветеринарної медицини.

Уточнюється, що Гігієнічні вимоги не застосовуються до молока виробленого (призначеного) для особистого споживання.

Як повідомлялося, невеликим сироварням доцільно купувати молоко на більших фермах.