Тваринництво

Найчастіше зараження яєць колібактеріозом відбувається через шкаралупу

На птахопідприємствах із поточною системою вирощування курчат перебіг колібактеріозу має стаціонарний ензоотичний характер, а інфекція головним чином поширюється через інкубаторій.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

Зараження яєць колібактеріозом відбувається екзогенним і ендогенним шляхами. Причому вітчизняні дослідники встановили, що колібактерії можуть бути всередині яйця за оварііту та сальпінгіту несучок. Однак таке трансоваріальне передання збудника спостерігається вкрай рідко, але в 0,5-6% яєць від клінічно здорових курей виділяли збудник.

Найчастіше інфікування відбувається через поверхню шкаралупи, тобто екзогенним шляхом. Це трапляється з кількох причин. По-перше, через температурний градієнт збудник проникає, активно рухаючись через пористу шкаралупу, особливо коли яйця перед закладанням на інкубацію певний час були в холодильній камері та після зберігання за низьких температур відпотівають. По-друге, за зниження лізоцимної активності білка через аліментарну неповноцінність яйця та тривалого зберігання яєць до інкубації. За таких обставин, окрім бактерій колібактеріозу, в яйце можуть проникнути й інші умовно патогенні мікроорганізми, та в асоціації спричиняти більш негативні й незворотні наслідки, а також асоційовані/комплексні патологоанатомічні зміни в зародків.

Джерелом інфекції є хвора й перехворіла на ешеріхіоз доросла птиця й молодняк, які виділяють збудник у зовнішнє середовище зі слизом і забрудненими послідом яйцями. Механічно поширювати інфекцію можуть гризуни, дикі птахи, комахи.

Збудник передається через одяг персоналу, предмети догляду, обладнання, воду, інфіковані корми, транспорт, тару.

Раніше ми писали, як діагностують колібактеріоз у птиці.