Тваринництво

На геном індиків суттєво впливає селекція

Науковці під час тривалих досліджень розшифрували геном курки й індика. За розмірами геном індика не відрізняється від курячого, пише журнал «Наше птахівництво».

За даними вчених, геном птиці, як порівняти з ссавцями, доволі компактний. Біологи порівняли послідовність ДНК трьох видів птиці: індика, курки і зебрового амадина. У двох перших видів схожість між собою набагато більша (99,5% послідовності), а риси зебрового амадину відрізняються.

В індиків 80 хромосом, серед яких є макро- й мікрохромосоми. У геномі індика – 15 704 гени, з них 15 093 кодують білки. Генетики описали тисячі генів, раніше не відомих у птиці. Досить цікавий опис генів на статевих хромосомах Z і W, які сьогодні ще не вивчені досконало. 881 генне угруповання специфічне для індика й курки, а 271 – для всієї птиці. До останніх належать пов’язані з відкладанням і висиджування яєць. Гени, що не кодують білки, зокрема гени мікроРНК, дуже подібні не лише в індиків і курей, а у всієї птиці. Це свідчить про консервативність геному птиці.

У ссавців і птиці найбільшу розбіжність виявлено в генах імунної системи. Також у птиці відсутні гени вомероназальних рецепторів, відповідно феромони для птиці не притаманні, слабкіше працюють гени нюхових рецепторів.

На геном індиків суттєво впливає селекційна діяльність. Дослідники встановили, що за селекційної роботи в індиків значно змінилися гени регуляції транскрипції, а в курей – гени білкового обміну та клітинного ділення. Найчастіше мутації виникали в статевій Z-хромосомі.

Як свідчать результати досліджень, секвенування геному індика виявило специфічні гени, що впливають на якісні й кількісні характеристики м’яса, плодючість і резистентність особин. Володіючи цими знаннями, селекціонери-генетики нині здатні поліпшувати породи чи кроси індиків за бажаними господарсько-корисними ознаками.

Як повідомлялося, в Україні 70% індиків – вітчизняної селекції.