Тваринництво

Гонитва за високими надоями спричинила проблеми зі здоров’ям корів

Гонитва за високими надоями спричинила проблеми зі здоров’ям корів

На багатьох фермах середньодобові надої молока перевищують 30 кг на голову на день. Такий рівень продуктивності має і певні негативні наслідки, зокрема значне погіршення відтворення, зниження вмісту жиру в молоці, проблеми з опорно-руховим апаратом тощо.

На цьому наголосив спеціаліст компанії Schaumann Ян Роусек, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Погіршення економічних результатів виробництва молока пов’язано насамперед із погіршенням відтворення та зменшенням кількості лактацій на корову.

«В Європі ми розраховуємо, що молочна корова має окупити себе за перші дві лактації, а на третю давати прибуток. Це означає, що середня кількість лактацій на дійну корову в стаді дає чітке уявлення про економіку ферми, – зазначив він. – У Чехії найкращі ферми досягають більше трьох лактацій. Також на цей показник впливає порода».

Ще одним показником ефективності молочного скотарства є середній надій на день життя тварини. Його розраховують від дня народження до сьогодні або до моменту вибракування тварини. Середній надій на день життя тварин у стаді має бути більшим за 15 кг. Найкращі ферми досягають понад 20 кг. Щоденні надої понад 30 кг чудові, але мало що означають економічно, зауважив спеціаліст.

«По суті, гонитва за високими добовими надоями стала причиною цих проблем зі здоров’ям і призвела до погіршення економіки виробництва. Нам потрібно повернутися до тварини та її потреб, – вважає Ян Роусек. – Корова – жуйна тварина, протягом століть її годували тільки травою та сіном. Ми почали вчити її переробляти високий рівень крохмалю. З часом були встановлені межі (стандарти), які не можна перевищувати, складаючи раціони, адже їх порушення призведе до проблем, про які згадувалося вище. Дотримання цих стандартів – відповідальність фахівців і консультантів, які складають раціони. Важко сказати клієнту (роботодавцю), що, на жаль, ви не можете досягти вищих показників із вашими кормами. Часто це означає втрату клієнта або роботи. Проте це єдиний спосіб досягти підвищення продуктивності й економічних показників».

Як повідомлялося, найбільш високоудійні корови ПАФ «Україна» дають 40 л молока і більше на добу.