Тваринництво

Для видалення дрібних кісток із карася вчені відредагували його гени

Для видалення дрібних кісток із карася вчені відредагували його гени

Після створення першого в світі карася без міжм’язових кісток китайські науковці наголошують на теоретичному і технічному прориві у селекції.

Про це пише Методично-технологічний центр з аквакультури з посиланням на The Fish Site.

Редагування генів для видалення міжм’язових кісток може зробити рибу конкурентоспроможнішою і створить більше комерційних можливостей. Дослідники зосередилися на карасі – кістлявій прісноводній рибі. Хоча цей вид популярний у аквакультурі, крихітні міжм’язові кісточки карася ускладнюють вживання і переробку у великих масштабах.

Біологи змогли успішно видалити ген, не помітивши негативного впливу на відтворення та ріст риби.

У 2020 році вчені виростили першу генерацію карасів без міжм’язових кісток із показником успішності 12,96%. Друга генерація у 2021 році мала успішність 19%. На початку 2022 року випустили близько 20 тис. рибин третьої генерації на тестовій базі у Харбіні і почали масштабне розведення.

За словами вчених, риба росла добре і зовні не відрізнялася від звичайних карасів. Результати перевірки у серпні показали, що успішність досягла 100%.

Та наукові результати ще мають бути врегульовані щодо безпеки та масового виробництва, зауважили вчені.

Команда наголосила на дотриманні протоколів біозахисту та гарантіях, що генетично відредагована риба не взаємодіє з дикими популяціями карася.

З початку року триває експертиза екологічної безпеки, в тому числі щодо здатності риби до плавання, морозостійкості та відтворення, ризику стати здобиччю.

Дослідники працюють над створенням стерильної породи, яка може допомогти усунути можливі наслідки, спричинені генетично відредагованою рибою в дикій природі. Очікується, що проєкт завершиться у 2025 році.