Овочі-Ягоди-Сад

Запилювання мигдалю впливає на смак, форму та розмір ядра

Запилювання мигдалю впливає на смак, форму та розмір ядра

Запилювачі мигдалю впливають на розмір його плодів. Добір відповідного запилювача є дуже важливим і з огляду на те, що ядро плодів містить амигдалін — ціаногенний глікозид, що впливає на солодкий або гіркий смак мигдалю. Одній із тканин материнського організму — покриву насінного зачатку властивий високий уміст пруназину, який є прекурсором амигдаліну в гірких насінинах.

Про це у статті в журналі «Садівництво по-українськи» пише Ева Дідич, докторка сільськогосподарських наук, співробітниця Сільськогосподарського університету в Кракові (Польща).

Вона зазначає: якщо запилювачем є сорт із солодкими мигдалинами, у ядрі мигдалю, який утворюється в результаті запліднення, уміст амигдаліну знижується на 21%. Тим самим мигдалини є солодшими. 

«Іншою важливою рисою є форма мигдалю та форма ядра. Мигдалини із заокругленими кінчиками використовують у кондитерському виробництві, особливо цінуються сплощені ядра, які можна вкривати товстішим шаром цукру. Для виготовлення мигдалевих пластівців бажано брати ядра видовженої форми. Натомість мигдалини з дуже округленими краями не придатні для шоколадних плиток — там ліпше використовувати сплощені ядра. Ці характеристики плодів можна модифікувати через добір відповідного сорту-запилювача», – підкреслює дослідниця.

Пояснює, що фундук — порода однодомна, дихогамічна (ідеться про продукування однією особиною чоловічих і жіночих гамет у різний час), вітрозапильна. Її господарські характеристики (маса, відсоток виповнення ядром, гладкість поверхні ядра, товщина шкаралупи) є значною мірою спадковими, тобто залежними від батьківських форм.

«Дослідження свідчать, що пилок окремих сортів, яким запилили жіночі квіти, може збільшувати масу ядра і горіха та знижувати відсоток пустих горіхів, і це в порівнянні з пилком інших сортів і самозапиленням. Більше з тим, з’ясовано, що запилення сумішшю пилку, який походить від двох чи кількох генотипів, може особливо корисно впливати на досліджувані характеристики фундука», – підсумовує Ева Дідич.

Читайте також: На півдні України мигдаль буде ефективнішим, ніж фундук, – фермер