Овочі-Ягоди-Сад

З невідомих причин зародки суцвіть яблуні перетворюються в ростові утворення

Суцвіття з ознаками росту
Нормальне суцвіття

За невстановлених чинників зародки суцвіть яблуні поступово деградують та перетворюються в ростові утворення. Це явище зафіксували вчені Уманського національного університету садівництва.

Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи»

Проблему з регулярним плодоношенням вчені пов’язують з кліматичними умовами зимово-весняного періоду.

«Проблема перетворення кільчаток в ростові пагони, названа садівниками «вистрілом кільчаток», залишається актуальною», — констатує Володимир Заморський, професор Уманського національного університету садівництва.

Брунька 14 квітня

Зародки тичинок та маточки в кільчатці поступово зменшуються. За весняний короткий період кільчатка перетворюється в ростову розетку з атрофованим внутрішнім складом.

Дослідження аспіранта кафедри плодівництва і виноградарства Богдана Чецького показали, що за вегетацію 2019 року такі сорти яблуні, як Фуджі (89%), Голден Делішес (76%), Гала Маст (67%), Ред Чіф (65%), втратили урожайність внаслідок перетворення генеративних утворень у ростові. Наступні дослідження за вегетацію 2020 року виявив низьку урожайність таких сортів, як Голден Делішес (45%) та Джонаголд (69%).

Зовнішній вигляд весняного розвитку кільчаток яблуні показує, що суцвіття з ознаками росту має видовжену центральну вісь, яка несе значну кількість бокового листкового апарату, розміщеного декількома ярусами. На противагу в нормальному суцвітті домінують зародки майбутніх квітів, а листкова розетка розміщена одним ярусом.

Брунька 18 квітня

Як запобігти подібних метаморфоз, які в літній період призводять до суттєвого зниження урожайності, практичної відповіді сучасна наука не дає. Тривають дослідження з гормональними препаратами, мікроелементними добавками, проте ефективних результатів не досягнуто.

Зменшити втрати від зимово-весняних морфогенетичних змін садівники можуть лише за рахунок ранньовесняних агротехнічних заходів, кажуть спеціалісти. Наприклад, покращити забезпечення рослин органо-мінеральними речовинами завдяки позакореневому підживленню.

Читайте також: Спеціаліст розповів про нормування врожаю яблук преміумкласу