Овочі-Ягоди-Сад

ЄС цього сезону збере менший урожай яблук та груш

В нинішньому році, за оперативною інформацією Світової  Асоціації виробників яблук і груш (WAPA), провідні країни-виробники яблук в Європейському Союзі зберуть орієнтовно 11,4 млн тонн, що на 3% менше, ніж торік. Однак виробництво 2023 року все ж повинно бути на рівні середнього показника останніх трьох років. 

Про це повідомляють в Українській асоціації аграрного експорту.

В розрізі основних сортів відзначають очікуване збільшення для Голден Делішес майже на 12% (до 2,2 млн тонн), Гала – приблизно на 5% (до 1,5 млн тонн) і, навпаки, скоротиться урожай яблук Ред Делішес (- 10%) та Айдаред (- 6%).

Тенденції в Європі зараз співпадають з ситуацією в інших країнах Північної півкулі, зокрема Китаї (з незмінним виробництвом у 37 млн тонн яблук), в той час як США, згідно очікувань, знизять урожай в межах 4% (до 4,5 млн тонн), а Індія – на 30% (до 1,9 млн тонн).

Прийдешній сезон 2023/24 років, на думку європейських фахівців, має стати позитивним, незважаючи на зменшення виробництва, відсутність перекриття з країнами Південної півкулі, майже вичерпані запаси продукції та оновлення насаджень. В регіоні також залишаться значні геополітичні проблеми, питання доступу до ринків, необхідність моніторингу погодних умов та боротьби зі шкідниками і хворобами. При цьому для виробників можливості зростання цін визначатимуться стимулюванням споживчого попиту за рахунок конкретних якісних характеристик продукції.

Виробництво груш в Євросоюзі в 2023 році, як очікується,  знизиться у порівнянні з минулим роком до 1,7 млн тонн (- 13%). Це викликане, головним чином, різким падінням прогнозованого виробництва в Італії (- 63%) та Франції (- 29%). 

Що стосується країн в інших регіонах, то Сполучені Штати мають зібрати приблизно 0,5 млн тонн груш (менше на 4%), а Китай, в свою чергу, наростить урожай до понад 17 млн тонн (+ 10%).

За даними Української Асоціації Аграрного Експорту, в Україні загальне виробництво яблук має орієнтовно скласти понад 1 млн тонн, з яких в межах 400 тис. тонн зберуть галузеві підприємства. 

«Наразі ще складно прогнозувати якість нового урожаю, але профільні компанії орієнтуватимуться не лише на внутрішній ринок, а й відслідковуватимуть ситуацію в Європі, щоб визначати потенційну експортну ціну та оптимальну географічну структуру зовнішніх продажів, виходячи з актуальних обставин», – зазначають в асоціації.

Читайте також: В Індії очікують проблеми з урожаєм яблук