Овочі-Ягоди-Сад

Вставка на саджанці груші дозволить відмовитися від шпалери

Вставка на саджанці груші дозволить відмовитися від шпалери

У більшості зон вирощування груші використовують насіннєві підщепи — у них добра сумісність із сортами груші, вони морозостійкі, щеплені на них дерева довговічні й пристосовані до умов України. Щоб зменшити приріст та пришвидшити вступ у плодоношення, при щепленні використовують вставку з слаборослого сорту.

Про це в статті в журналі «Садівництво по-українськи» розповідають співробітники Інституту садівництва НААн Микола Матвієнко, Юлія Ходаківська,та Зіна Іскренко.

Автори зазначають, що грушеві сади на сіянцях можна розміщувати на ґрунтах низької природної родючості та з підвищеним умістом карбонатів. 

«Порівняймо насіннєві й клонові підщепи груші. На клонових формах айви груша уражується кальцієвим хлорозом, якщо у ґрунті міститься понад 7% СаСО3 , насіннєві ж форми груші витримують ґрунт з умістом понад 30% карбонатів. Якщо у садах на клоновій підщепі на облаштування шпалери припадає 20% витрат зі створення насаджень, то садам на сіянцях взагалі не потрібна шпалера. Ще одна перевага: коренева система насіннєвого походження проникає у ґрунт глибоко, і завдяки цьому грушу можна вирощувати в богарних умовах. А от сад на клоновій підщепі без поливу не житиме, й на облаштування там крапельного зрошення піде 23% витрат зі створення насаджень», – аргументують вчені.

Ще однією перевагою насіннєвої підщепи є її менша уразливість до різноманітних інфекцій, – зауважують науковці.

«Оскільки корені сіянця сягають глибоко, вони здатні забезпечити щеплену на них рослину всіма поживними елементами. Як наслідок, плоди — смачніші, більші. Завдяки збалансованому мінеральному живленню дерева плоди краще придатні до зберігання й торгового обігу. Вигляд у плодів теж поліпшується», – пишуть вони.  

Проте дослідники застерігають, що насіннєві підщепи мають і недоліки. Передусім вони сильнорослі, генетично неоднорідні, щеплений на них сад пізно вступає у плодоношення. 

«Отже, оптимальною буде конструкція із сильного кореня (насіннєва підщепа), слаборослої вставки й помологічного сорту. У груші добрий ефект дає застосування карликових вставок із сорту Пірогном — інтеркаляру. Така вставка ослабить силу росту дерева й пришвидшить вступ саду в плодоношення», – підсумовують вчені.

Читайте також:  Вставка між прищепою груші та підщепою айви обходить несумісність