Овочі-Ягоди-Сад

Суниця на субстраті з ялинової тирси достигала краще

Суниця на субстраті з ялинової тирси достигала краще

Міжнародна команда вчених з Норвезького інституту біоекономічних досліджень (NIBIO) та Університету штату Північної Кароліни, США дослідила альтернативні субстрати для тепличної полуниці.

Як зазначають автори в дослідженні, опублікованому в журналі Horticulturae 2023 на порталі MDPI, використання традиційних субстратів у гідропонному виробництві суниці несприятливо впливає на клімат. Видобуток торфу змінює ландшафти та впливає на викиди СО2 в атмосферу. Кокосове волокно теж має значний вуглецевий слід через транспортування на великі відстані з Індії та Шрі-Ланки. А виробництво та переробка мінеральної вати є дорогими та енерговитратними.

Альтернативними субстратами є рисове лушпиння та біовугілля, а також побічні продукти лісового господарства.

У цій науковій роботі рослини червневого сорту полуниці Моллінг Сентінері вирощувалися в 5 різних типах живильного середовища, включаючи мох сфагнум, кокосове волокно та деревне волокно ялини в різних фракціях. Субстрати тестувалися як окремо, так і в суміші.

Досліджувані субстрати: суміш торфу (80%) і перліту (20%), кокосове волокно (100%) і три ялинові деревноволокнисті субстрати різної щільності (100%).

Використовувалася стандартна стратегія захисту рослин від шкідників та хвороб, що включає інтродукцію хижих кліщів проти шкідників та позакореневу обробку розчином елементарної сірки проти борошнистої роси.

Дозрілу полуницю збирали та реєстрували протягом усього виробничого сезону.

Загальний товарний урожай був порівняний на всіх протестованих середовищах для вирощування, але за результатами 4 тижнів збирання врожаю вся полуниця на ялиновому волокні показала кращі показники плодоношення, ніж на торф’яно-перлітній суміші. Тенденція до раннього дозрівання ягід спостерігалася на всіх субстратах з деревними волокнами.

Параметри рослин, зареєстровані після закінчення виробництва, показали, що висота рослини, кількість листя і виробництво біомаси були у суниці на грубому ялиновому субстраті більше, ніж на торф’яно-перлітовій суміші. Більш того, у рослин, вирощених на субстратах на основі деревних волокон, було менше незрілих ягід і квітів у порівнянні з тими, що вирощувалися на торфі, та кокосовому волокні.

Читайте також: Американці вивели 5 стійких до хвороб сортів суниці