Овочі-Ягоди-Сад

Рак стебла лохини контролюється вчасним доглядом

Рак стебла лохини контролюється вчасним доглядом

Однією з небезпечних хвороб лохини є рак стебла лохини, який викликає гриб Godronia cassandrae живе на молодих зелених пагонах, які мають ще дуже делікатне вкриття стебла. Для його контролю важливо вчасно вирізати уражені пагони, зазначила Моніка Беняш, експертка Сільськогосподарського університету в Кракові (Польща).

Про це йдеться у матеріалі журналу «Садівництво по-українськи».

Патоген протягом зими лишається у своєрідних темно-коричневих або чорних кульках із твердим вкриттям — пікнідах, у яких містяться конідії (безстатеві спори). Весною з початком вегетації за температури від +8 до +22 °С пікніди розтріскуються і звільнюють спори. Розповсюдженню спор сприяють дрібні пошкодження, рубці після опадів на листках і бруньках, дощ та вода для верхнього поливу. Спороношення зрілих пікнід відбувається за високої вологи протягом усього сезону — від початку цвітіння до опадання листя. В умовах спекотної і сухої погоди інфекція не проявляється або є мінімальною.

«Тому ми дуже велику увагу повинні звертати на фітосанітарний захист плантацій, — наголошує Моніка Беняш. — Якщо ми тільки побачимо, що на пагонах з’являються утворення такого типу, ці пагони слід вирізати, винести за межі плантації та спалити. Адже вони створюють вторинну небезпеку — ми не можемо собі цього дозволити. Усі молоді пагони на плантації можуть виявитись зараженими».

Найбільш виразний симптом ураження раком Godronia — це невеликі, набряклі червоно-коричневі концентричні плями, які навесні з’являються на однорічних і дворічних стеблах і розходяться своєрідною мішенню для стрільби. Поступово протягом сезону плями набувають сірого забарвлення та еліптичної форми завдовжки 1–10 см. Крім того, інфікування відбувається через дрібні тріщини, поранення, що дуже часто виникають після зими на пагонах, листках, листкових і квіткових бруньках. Ще один характерний симптом Godronia проявляється там, де розгалужується молодий пагін. 

«Якщо ми помічаємо такі пагони, треба їх вирізати, — каже експертка. — Такі огляди треба проводити достатньо часто, щоб завчасно побачити наявність патогену. Особливо, якщо попереднього року в нас були окремі симптоми, то наступного сезону ми маємо бути дуже уважними, щоб ця проблема не поширилася. Найважливіше, що пагони треба вирізати систематично».

Читайте також: Рак стебла лохини стає загрозою для Польщі