Овочі-Ягоди-Сад

Обрізування абрикоси зменшує тиск хвороб і шкідників

Обрізування абрикоси зменшує тиск хвороб і шкідників

Біологічна ефективність обрізування хворих пагонів і всохлих гілок абрикоси сягає 60%.

Про це йдеться у матеріалі журналу «Садівництво по-українськи», створеному за результатами досліджень чеських та українських спеціалістів.

Процедура націлена на знищення джерел інфекції, її виконують восени та через 14–20 днів після цвітіння культури, зрізи роблять із захватом 15–20 см здорової тканини.

Не менш важливою є боротьба із садовими довгоносиками, плодожерками та іншими шкідниками, що псують плоди. Спори збудника потрапляють у плоди через пошкодження й заражають їх сірою гниллю. Утворюється падалиця або сухі муміфіковані плоди, в обох варіантах це потужні джерела інфекції. Саме тому регулярне збирання й знищення падалиці (заорювання тощо) — дієвий спосіб зменшити силу інфекції. З цих самих міркувань варто уникати механічних пошкоджень плодів під час збирання врожаю.

Омолоджування пошкоджених дерев абрикоса є високоефективним заходом в оздоровленні занедбаних насаджень, стверджують дослідники Дослідно-селекційний інститут садівництва у Головусах (Чехія). Його доцільно виконувати в роки, коли хвороба має сильний прояв і під її впливом гинуть майже всі квітки.

Читайте також: Занедбаний сад відновили за півроку