Овочі-Ягоди-Сад

Фарбування штамбу найактуальніше на Сході України

Фарбування штамбу найактуальніше на Сході України

Фарбування штамба й основи скелетних гілок особливо актуально в районах із континентальним кліматом — інакше взимку, особливо в другій половині та на початку весни, дерево може отримати сонячні опіки через гострі температурні коливання між днем і ніччю.

Про це йдеться у порадах Володимира Сіленка, кандидата наук кафедри садівництва НУБіП в публікації в журналі «Садівництво по-українськи».

Дослідник наголосив, що загроза сонячних опіків є дуже ральною, адже в сонячні зимові дні кора з південного та південно-західного боків стовбура й гілок може нагріватись до +15…+20 °С, а вночі — охолоджуватися до –10 °С або й сильніше. 

«Денне нагрівання сонцем активізує фізіологічні процеси в тканинах кори, і вони раніше вийдуть зі стану спокою, нічний холод миттєво пошкодить поверхневі й внутрішні тканини «розбудженої» кори, – сказав експерт. – Пошкоджена кора відімре, відпаде й оголить деревину, у верхніх шарах якої з часом оселяться збудники різноманітних грибних хвороб, зокрема й чорного раку». 

Ризик сонячних опіків є найвищим у садах північних і північно-східних регіонів України, таких як Північно-східний і Східний Лісостеп. Тому в цих областях важливо провести біллю стовбура і основних гілок. Для цього застосовують садові фарби на водній основі, краще з репелентом. Він захистить кору від пошкоджень зайцями. Як альтернативу захисту від гризунів можна застосувати сітки або перфоровані плівки для обгортання стовбура. Найкраще фарбування проводити в кінці листопада, до початку морозів. Якщо з якихось причин фарба змивається, її слід поновлювати під час відлиг у січні-лютому.

Читайте також: Побілку плодових дерев поновлюють у січні-лютому