Овочі-Ягоди-Сад

Для успішного бізнесу лохина має давати 16 т/га

Для успішного бізнесу лохина має давати 16 т/га

Врожайність лохини в Україні має бути вдвічі більшою, ніж є зараз.

Такі дані наводить в інтерв’ю журналу «Садівництво по-українськи», Дмитро Гончарук, співласник розсадника «Фруктовий Сад АТ».

Середня урожайність лохини по Україні сьогодні складає близько 2-3 кг з куща, або 8-10 т/га.

«Це в Україні вважаються нормою для звичайного господарства, якщо не суперврожаєм, – прооментував він. – Але якщо порівняти два господарства, у одного з яких площа 40 га та урожайність 8 т/га, а у другого – 20 га та урожайність 16 т/га, останнє дасть більший прибуток».

Витрати на догляд за плантацією (захист, косіння, обрізка) у господарства на 40 га будуть у рази більшими, а врожайність менша, пояснює експерт.

«Тобто треба гнатись не за площами, а за врожайністю з гектара, – резюмував Гончарук. – Якщо ви знаєте, як її збільшити, та вже продумали збут, тільки тоді має сенс розширювати площі».

За словами співвласника розсадника при підрахунку витрат на гектар лохини при збільшенні врожайності єдине, що змінювалося, – це більша кількість тари та збір. Але агрохімія, догляд, паливо, амортизація техніки залишались практично однаковими.

«Стандартна плантація лохини – це 3,3 тис. рослин. У програму фертигації добрива, засоби захисту закладаються на 1 га. Тобто кущ, який дає 3 кг або 5 кг, ви обробляєте однаково, прокосів у вас буде одна й та сама кількість. Змінюючи урожайність до 16 т/га, ми побачили, що собівартість 1 кг ягоди у нас складає приблизно 45 грн/кг, а при 8 т/га – 65-70 грн/кг. От і рахуйте: якщо останні роки мінімальна закупівельна ціна була 70-75 грн, то при 16 т/га ми отримуємо 80% прибутку, а у разі 8 т/га – ледь виходимо у нуль, а той менше», – навів дані пан Гончарук.

Читайте також: Український ринок лохини ще не перегрітий, – експерт