Овочі-Ягоди-Сад

Айва японська може рости в умовах різко континентального клімату

Айва японська може рости в умовах різко континентального клімату

Айва японська, або хеномелес, є найперспективнішою малопоширеною садовою культурою, її плоди можна використовувати для виробництва продуктів дитячого та дієтичного харчування, прохолоджувальних напоїв тощо. –  вважає Наталія Чигрин, директор Бахмутської дослідної станції розсадництва Інституту садівництва НААН.

Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи»

За словами вченої, рослини айви японської мають високу посухостійкість (практично не потребують зрошення) та зимостійкість (до –40 °С), майже не пошкоджуються шкідниками, хворобами, за винятком залізного хлорозу листя на ґрунтах із суттєвим накопиченням карбонатів.

«Зберігають плоди у звичайних плодосховищах понад шість місяців, – описує культуру Наталія Чигрин. – Хеномелес за кисло-терпкий смак називають ще «північним лимоном». На споживчому ринку вартість одного кілограма плодів айви японської сягає 15 грн залежно від строку реалізації. З плодів роблять джеми, варення, сироп». 

Вона згадує, що рослини хеномелесу також використовують у декоративних цілях завдяки яскравому квітуванню різними кольорами від білого до яскраво-пурпурового. 

«На Бахмутській дослідній станції розсадництва Інституту садівництва Національної Академії Аграрних Наук України уже понад сорок років у рамках державних програм із селекції та сортовивчення, а також програми «Генетичні ресурси рослин» випробовують понад 50 форм та сортів айви японської, – нагадує вчена. –  Науковці установи створили (селекціонер В. Н. Меженський) сорти Ніна, Ніка, Ніколай, Каліф, які адаптовані до погодних умов різкого континентального клімату південно-східної частини України».

Читайте також: Японська айва в Україні не потребує зрошення та не боїться морозів