Агрономія

Які основні заходи обмеження чисельності совок

Які основні заходи обмеження чисельності совок

Цього сезону підгризаючі совки будуть шкодити на всій території України. А за сприятливих умов для розвитку та розмноження можливе осередкове збільшення їх чисельності й шкідливості, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Велике значення в обмеженні чисельності совок мають агротехнічні заходи:

  • оптимальні строки сівби, міжрядне розпушування просапних культур;
  • знищен ня бур’янів і квітучих нектароносів;
  • культивація парових попередників у період масового відкладання яєць або відразу після його закінчення.

У зоні зрошування, за умов поливу дощуванням під час заляльковування гусені першої та виплодження другої генерації, можлива загибель понад 80% гусениць совок.

«Випуск яйцеїда-трихограми на початку та за масового відкладання яєць розпочинають за наявності яйцекладок. У посівах цукрових буряків, соняшнику, озимої пшениці, багаторічних трав за наявності 30 яєць шкідника/м² норма випуску трихограми становить 30 тис. самиць/га. Якщо наявні понад 30 яєць/м², норму визначають із розрахунку 1 самиця / 10 яєць шкідника», – зазначила кандидат сільськогосподарських наук Ксенія Баннікова (Інститут зернових культур НААН).

На парах перший випуск 10 тис. самиць/ га, наступні – залежно від чисельності яєць на квадратний метр: до 1 яйця – 1 : 1, з розрахунку 1 самиця / 1 яйце шкідника, до 15 яєць – 1 : 7, тобто до 20 тис./га; понад 15 яєць на квадратний метр – 1 : 10.

Дієвим заходом проти підгризаючих совок є передпосівна обробка інсектицидом насіння озимих зернових, кукурудзи, гречки, цукрових буряків, овочевих і баштанних культур, що істотно знижує шкідливість гусениць на ранніх стадіях розвитку рослин.

За появи осередків високої чисельності гусениць (ЕПШ у посівах буряків 1-2, кукурудзи, соняшнику, картоплі, інших просапних – 3-8, озимої пшениці – 2-3 екз./м²) застосовують інсектициди за регламентами наявних технологій. Найефективніші суміші фосфорорганічних і піретроїдних інсектицидів у половинних нормах із додаванням 3-4 кг/га сечовини.

Найкращі результати дають обробки у вечірні години, коли гусінь підгризаючих совок харчується рослинами. Інсектициди доцільніше застосовувати в період виплодження гусениць і появи їх другого віку, коли вони живляться відкрито й найуразливіші. У цей час ефективність заходів забезпечують гормональні препарати та інгібітори синтезу хітину.

Раніше було названо регіони з найбільшою загрозою шкодочинності підгризаючих совок.