Агрономія

Стрімке потепління сприяло активному розселенню шкідників

Стрімке потепління сприяло активному розселенню шкідників

В першій декаді квітня спостерігалась аномально тепла суха погода. Середні добові температури повітря становили 16-18°С та перевищували кліматичну норму на 7-14°С. Такий температурний режим за середніми багаторічними даними відповідав показникам першої – другої декади, в останні дні – третьої декади травня. Стрімке наростання тепла обумовило активне розселення та живлення основних шкідників сільськогосподарських культур.

Про це йдеться у звіті Держпродспоживслужби щодо фітосанітарного стану сільгоспкультур.

У Вінницькій, Дніпропетровській, Запорізькій, Кіровоградській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Сумській, Тернопільській, Херсонській, Черкаській областях на 5-18% площ озимих зернових, розміщених після стерньових попередників, живляться личинки хлібної жужелиці.

Ними за середньої чисельності 0,3-2, макс. 3 (Запорізька обл.) екз. на кв. м пошкоджено до 3% рослин. У Дніпропетровській області личинки фітофага третього віку завершують живлення на 11% обстежених площ посівів озимої пшениці.

Гусениці озимої совки старших віків щільністю 0,5-1, макс. 2 (в осередках Дніпропетровської обл.) екз. на кв. м пошкодили до 1,3% рослин озимих пшениці та ріпаку. Враховуючи, що личинки жужелиці можуть шкодити до кінця квітня, захисні заходи рекомендується проводити у крайових смугах або в осередках надпорогової чисельності жужелиці (ЕПШ понад 3-4 і більше личинок на кв.м) та інших фітофагів через обприскування посівів дозволеними до використання інсектицидами.

У Одеській, Полтавській, Харківській, Херсонській областях відмічають крайове заселення посівів піщаним мідляком. Фітофагом заселено до 4% від обстеженої площі озимих зернових культур за чисельності 0,3-3 екз. на кв.м. Пошкоджено 1% рослин в слабкому ступені.

У посівах озимих та ярих зернових колосових культур продовжується активне розселення та шкідливість хлібних блішок, п’явиць, злакових попелиць, цикадок, які в допороговій чисельності пошкодили 1-3% рослин. У теплі сонячні дні на 100 п.с. уловлювалось 4-8 екз. злакових мух (шведські, гессенська, пшенична). Зростання активності фітофагів очікується із встановленням сухої жаркої погоди.

У Дніпропетровській, Запорізькій, Київській, Одеській, Полтавській, Херсонській областях у теплі сонячні дні, спостерігається вихід клопа шкідливої черепашки на поверхню листяної підстилки, де їх ураховують по 0,1-2, макс. 3 (Херсонська обл.) екз. на кв. м.

Статеве співвідношення: самиці – 55%, самці – 45%. Середня маса самиць – 110 мг, самців – 105 мг. У Херсонській області розпочалося заселення прикрайових смуг полів фітофагом. Всього перелетіло до 35% клопів. Середня чисельність у прикрайовій зоні поля становить 0,5-2 екз. на кв.м, пошкоджено до 4% рослин. Масовий переліт клопів з місць зимівлі у посіви відбуватиметься за настання стійкого потепління (за середньодобової температури 16-17°С і вище протягом 3-4 днів).

Раніше повідомлялося, коли личинки хлібного туруна найшкідливіші для озимої пшениці та як захистити пшеницю від клопів шкідливої черепашки й личинок хлібного туруна.