Агрономія

Як знизити видовий склад бур'янів в агроценозі ріпаку на 90–95%

У посівах ріпаку озимого залежно від погодних умов, що складаються до початку оптимальних строків сівби, може змінюватися видовий склад бур’янів. Тому нині багато товаровиробників ріпаку переходять на застосування діючих речовин гербіцидів посходової дії.

Про це пише Іван Кифорук, старший науковий співробітник Прикарпатської ДСГ ДС Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН у своїй статті в журналі The Ukrainian Farmer.

Аргументом цьому є наявна сегетальна рослинність, оптимальні температурні умови для ефективності дії препаратів. Наявні препарати знищують або пригнічують бур’яни, на які не діють ґрунтові гербіциди.

Зокрема, етаметсульфурон-метил ефективно контролює в посіві ріпаку капустяні бур’яни (гірчицю польову, грицики звичайні, талабан польовий, кучерявець Софії), пригнічує редьку дику, а також є ефективним проти волосянки (герані), зірочника і деяких інших бур’янів.

Високий рівень біологічної ефективності досягається на ранніх стадіях розвитку бур’янів (сім’ядолі – перша пара справжніх листків). Препарати з основною діючою речовиною клопіралід мають особливу дію на осоти, знищуючи як надземну частину, так і корені цих бур’янів.

Широкий спектр дії на основні зимуючі й інші дводольні бур’яни забезпечують комплексні препарати з діючими речовинами клопіралід + піклорам + амінопіралід. Уже зареєстровано до застосування на посівах ріпаку нові препарати з діючими речовинами галауксифен-метил + піклорам (для осіннього внесення, термін застосування – фаза 3-4 справжніх листки в культури) і галауксифенметил + клопіралід (для весняного внесення, термін застосування – до фази відкритих бутонів).

Гербіциди на основі названих вище діючих речовин знижують видовий склад бур’янів в агроценозі ріпаку на 90–95%. Препарати, що застосовують по вегетуючих рослинах ріпаку, не запобігають розповсюдженню злакових бур’янів.

Для подолання злакового компонента в посіві ріпаку в робочі розчини посходових гербіцидів слід додавати селективні грамініциди на основі хізалофоп-П-етилу, хізалофоп-П-тефурилу, флуази фоп-П-бутилу або самостійно застосовувати препарати з діючими речовинами клетодим і тепралоксидим.