Агрономія

Як різні культури реагують на диференціацію ґрунтової родючості орного шару

дискування

Застосування мінеральних добрив на тлі постійного плоскорізного або поверхневого дискового обробітків стабілізує процес диференціації ґрунтової родючості орного шару за вмістом у ньому поживних речовин. Різні культури на таку диференціацію реагують неоднаково.

Про такі результати досліджень Агрономічної дослідної станції пише журнал The Ukrainian Farmer.

Озимі та ярі зернові (пшениця, жито, ячмінь, тритикале, овес), вторинна коренева система яких розміщується у верхніх шарах ґрунту, особливо за достатнього зволоження, за таких умов підвищують врожайність проти оранки.

На продуктивність просапних культур із глибокою кореневою системою (буряки цукрові, кукурудза, картопля, соняшник), незалежно від погодних умов, диференційоване розподілення у ґрунті поживних речовин призводить до зниження врожайності.

За систематичних поверхневих обробітків природний дерновий (акумулятивний) процес не відтворюється, бо в розпушеному ґрунті мінералізація переважає синтез, гумус у ґрунтовому профілі не акумулюється, глибина кореневмісного шару ґрунтів (проти оранки) зменшується, відбуваються великі втрати азоту в результаті посилення денітрифікації.

На глибині 20–30 см за відносно анаеробних умов у ґрунті з’являються фітотоксини та закисні сполуки елементів живлення, які малодоступні для рослин.

Раніше повідомлялося, яке поєднання систем ґрунтообробітку дає найкращий економічний та агрономічний ефект та як різні системи обробітку ґрунту впливають на фітосанітарний стан полів.