Агрономія

Спрогнозували інтенсивність розвитку багатоїдних шкідників на Черкащині

Спрогнозували інтенсивність розвитку багатоїдних шкідників на Черкащині

У червні на Черкащині триватиме літ метеликів підгризаючих совок (озимої, окличної), листогризучих (совки-гамми, капустяної, городньої та інші). Погодні умови травня не сприяли льоту совок. Тому активний їх літ проходитиме за теплої погоди у червні. Також у червні розпочнеться літ І покоління бавовникової совки. Обмежить поширення шкідників випуск трихограми.

Про це інформує ГУ Держпродспоживслужби в Черкаській області.

За відродження та утворення осередків надпорогової чисельності гусениць підгризаючих та листогризучих совок в посівах зернових, просапних та овочевих культур (ЕПШ у посівах буряків – 1-2, кукурудзи, соняшнику, картоплі, інших просапних культур – 3‑8, озимої пшениці – 2-3 екз. на кв. м) застосовують інсектициди згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» за регламентами існуючих технологій. Обробітки краще проводити в найбільш уразливий період – виплодження, поява гусениць другого віку, у вечірні години, коли гусінь харчується рослинами.

До середини червня завдаватиме значної шкоди рослинам цукрових буряків, соняшнику, хлібних злаків, овочевих рослин, суниці, квітам, пагонам молодих деревних рослин у розсадниках жук кравчик. Для знищення та запобігання подальшому поширенню жука кравчика рекомендується застосовувати інсектициди з діючою речовиною тіаметоксам. Препарати ефективні також від довгоносиків, піщаного мідляка, капустянки, личинок хрущів, коваликів.

За сонячної погоди ймовірний літ метеликів сонцевика будякового (чортополохівки). Гусениці чортополохівки завдають відчутної шкоди рослинам сої, соняшнику, рицини, кукурудзи, овочевих і баштанних культур. За перевищення економічного порогу шкодочинності – 1,5-2 гусениці на 1 рослину заселені шкідником сільськогосподарські рослини рекомендують обробляти інсектицидами з діючою речовиною імідаклоприд+лямбдацигалотрин, хлорпірифос.

Орієнтовно у фазу розвитку кукурудзи – викидання волоті проходитиме літ та яйцекладка стеблового кукурудзяного метелика. Шкідник пошкоджує посіви кукурудзи, соняшника, проса, сорго, конопель. Оптимальні умови у період спарювання імаго стеблового метелика і відкладання яєць – середньодобова температура повітря +18-20°С і сума опадів 60-90 мм. Обмежить шкідливість фітофага застосування вогнівкової раси трихограми. Перше внесення трихограми потрібно проводити за фіксування початку льоту та яйцекладки (пошук яйцекладок починають після 3-4 днів від початку льоту), повторне – через 5-7 днів. Кратність внесення трихограми можна збільшувати за потребою.

ЕПШ стеблового метелика на кукурудзі, у фазі 6-8 листків і після викидання волоті, три яйцекладки на 100 рослин і 1-2 гусениці на одну рослину або через два тижні після максимального льоту метеликів – 7 яйцекладок на 1 м2 або 5 яйцекладок на 10 рослин. За перевищення порогу шкодочинності гусениць рекомендується застосовувати дозволені до використання інсектициди.

Нагадаємо, за останні роки помітно побільшало шкідників сільгоспкультур.