Агрономія

Як знизити втрати летючих речовин при внесенні рідких добрив

Розроблено низькоемісійні способи внесення рідких добрив органічного добрива тваринницького походження. Про них розповіла Яна Погромська, науковий співробітник Інституту ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» НААН, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Ефективним є інжекторне внесення, що за рахунок заробки гною під поверхню ґрунту, зменшує площу контакту добрива з повітрям та збільшує інфільтрацію гною у ґрунт.

Існують поверхневі інжектори, глибокі та орні, які відрізняються глибиною утворення борозд, відстанню між ними та використанням культиватору.

Стрічкові розкидачі також дозволяють зменшити втрати летючих речовин через зменшення площі контакту добрива з атмосферним повітрям. Механізми для стрічкового внесення гною поділяються на волочильні шланги та причіпні сошники, які можуть робити надрізи в ґрунті для збільшення інфільтрації добрива.

Для підвищення ефективності заробки в ґрунт внесених рідких добрив можна застосовувати ножовий або дисковий культиватор і скоротити час знаходження гною на поверхні перед змішуванням з ґрунтом.

Для підвищення швидкості інфільтрації добрива можна проводити розбавлення добрив поливною водою.

Дуже важливим є дотримання термінів внесення органічного добрива. Ефективніше вносити у вологу прохолодну і спокійну погоду, у вечірні часи, коли швидкість вітру та температури знижуються. На рівнинних територіях добре вносити добрива перед випаданням помірних дощів до 10 мм.

Для зменшення втрат азоту з рідких органічних добрив іноді практикується зменшення лужності гною до рН 6 і нижче шляхом додавання сірчаної кислоти.

Для низькоемісійного внесення твердих добрив рекомендується швидка заробка у ґрунт впродовж кількох годин. Заорювання гною за 4 години дозволяє скоротити викиди аміаку на 60-90 %. Заробка через добу скорочує вики тільки на 30 %. Для заробки твердого гною вважається ефективнішим застосування плуга, ніж дискової борони.