Агрономія

Неправильне зберігання гною може призвести до зниження його ефективності до 50 %

Натуральні органічні добрива, а саме гній з тваринницьких ферм, під час їх виготовлення, зберігання, транспортування і при внесенні в ґрунт можуть зазнавати значних втрат азоту.

Втрати відбуваються у вигляді аміаку NH4 та оксиду азоту N2O, а також вуглецю, головним чином у вигляді вуглекислого газу СО2 та метану СН4, та сірки у вигляді сірководню H2S.

На цьому акцентувала увагу Яна Погромська, науковий співробітник Інституту ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського НААН.

Крім того, гній втрачає азот при зберіганні на відкритому просторі (польове зберігання) від вимивання дощем органічні добрива втрачають калій і натрій.

«Все це знижує ефективність таких добрив, в окремих випадках, до 50 %», — зауважила фахівець.

Також вона звернула увагу на те, що вміст азоту в гної не великий, коливається у межах 0,5–0,8% залежно від виду тварин і хімічного складу підстилки. З 25 т гною в ґрунт вноситься 125 –200 кг азоту, з яких рослина у перший рік використає тільки 40 кг.

Для зменшення втрат азоту та вуглецю з натуральних органічних добрив необхідно вживати системні заходи, починаючи з виробництва та зберігання органічних добрив.