Агрономія

Потепління подекуди порушило зимовий спокій озимих культур

Потепління подекуди порушило зимовий спокій озимих культур

Погодні умови третьої декади грудня були нехарактерними для відповідного зимового періоду. Відмічалось підвищення температури, через що подекуди порушувався зимовий спокій озимих культур.

Про це йдеться у звіті Держпродспоживслужби щодо фітосанітарного стану сільгоспкультур.

Агрокліматичні умови (коливання температури повітря, опади, які випадали у вигляді снігу та дощу, танення снігового покриву, подекуди утворення льодової кірки, затоплення нір і ходів водою) негативно вплинули на розвиток та поширення мишоподібних гризунів на полях озимих зернових, ріпаку, багаторічних травта інших угіддях.

Обстеженнями, які були проведені на полях озимих пшениці та ріпаку, виявлено, що щільність гризунів не перевищувала економічного порогу шкідливості та становила 0,5-3, осередково 6 (ріпак – Миколаївська обл.) жилих колоній на гектарі, у багаторічних травах, неорних землях, садах, полях після просапних культур обліковували 2-4, макс. до 6 (Вінницька, Дніпропетровська обл.) жилих колоній на гектарі.

У видовому складі переважають полівка звичайна, лісова та хатня миші. В лісостепових та поліських областях у зниженнях рельєфу відмічали загибель 5-20% мишоподібних гризунів через затоплення нір.

В подальшому загроза підвищення чисельності та шкідливості мишоподібних гризунів, передусім в озимині, ймовірна в разі стійкого снігового покриву, під яким за наявності достатньої кількості корму гризуни продовжуватимуть розмноження. За установлення навіть нетривалого поліпшення умов життя, завдяки біологічній особливості до високої плодючості та спроможності до швидкої зміни фізіологічного стану, популяція гризунів поступово буде відновлювати свою чисельність.

Захисні заходи, здійснюють на площах зі щільністю гризунів понад 3-5 колоній на гектарі, через внесення в жилі нори дозволених до використання родентицидів.

Нагадаємо, стан озимих на 65% площ оцінюють як добрий та відмінний.