Агрономія

Стан озимих на 65% площ оцінюють як добрий та відмінний

Стан озимих на 65% площ оцінюють як добрий та відмінний

Через затяжні опади графіки сівби озимих цього року зсунулись. Утім, станом на грудень до 65% посівів у доброму та відмінному стані, а 30-35% буде залежати від погодних умов протягом зими. Це середньостатистичний показник по всіх роках, тому погодній чинник критично не вплинув на стан посівних культур.

Про це інформує Мінагрополітики з посиланням на дані моніторингу Укргідрометцентру.

За експертною оцінкою, в цілому по Україні стан посівів озимих культур оцінювався як значно кращий порівняно із початком листопада минулого року.

Посіви, навіть слаборозвинені (у фазі сходів), яких нинішньої осені більше, відзначалися рівномірним розвитком. Проте, з огляду на фазовий стан розвитку, залежність майбутнього урожаю озимих культур від погодних умов зими 2022-2023 рр. буде дуже значною.

За даними агрометеорологічних обстежень посівів озимих культур, проведених гідрометеорологічними станціями у другій половині листопада, 30-40% площ рослини досягли масового кущіння, що є найбільш сприятливим для перезимівлі. На решті площ відмічалося утворення 3-го листка та сходів. Висота рослин становила від 10 до 24 см, кількість рослин на 1 кв. м складала в середньому 250-510, на кращих посівах 600-670 рослин. Кущистість сформувалася у межах 1,6-2,8 стебел у однієї рослини.

За візуальною оцінкою на 65% (2021-56%) обстежених полів рослини ввійшли в зиму у доброму та відмінному стані, на 28% (2021-35%) площ стан рослин оцінювався як задовільний. На 7% (2021-9%) площ рослини були слаборозвиненими (не досягли безпечного для перезимівлі фазового розвитку). Найбільше таких посівів (від 7 до 28%) у Харківській, Вінницькій, Одеській та Львівській областях. У низц іобластей всі посіви тільки у доброму стані

Умови для загартування рослин нинішньої осені були частково сприятливими. Схожий загальний стан посівів спостерігався восени 2021 року. Перезимівля зимуючих культур розпочалася цілком задовільно. З середини листопада у багатьох областях (західні, північні, частково центральні) спостерігався сніговий покрив, почав промерзати ґрунт. З початку зими найнижчі температури повітря досягали мінус 5-13 °С , при цьому мінімальна температура ґрунту на глибині 3 см нижче мінус 1-5 °С не опускалася, що не створювало загрози для рослин.

Нагадаємо, за першу декаду грудня подекуди випало 2-3 норми опадів.