Агромаркет

Тиск на внутрішні ціни може спровокувати банкрутство багатьох агробізнесів, - думка

Голоду в Україні не буде. Але не через те, що в нас власного зерна вистачає на роки. Надію на це дає значна частка виробництва в одноосібників та дрібних/сімейних фермерів.

Про це на своїй Фейсбук-сторінці повідомив керівник Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Олег Нів’євський.

«Ситуація зараз насправді вкрай важка. Порти заблоковані. Тільки почались реальні перемовини по гуманітарних конвоях, росія одразу починає знищувати портову інфраструктуру», – зауважив фахівець.

Він нагадав, що минулого тижня окупанти розбомбили «Ніка-Теру» – один з найбільших зернових терміналів в Миколаєві.

На думку фахівця, подалі рашисти активізуватимуть свої зусилля над знищенням терміналів у портах.

« Бо до цього окупанти не чіпали порти, думали захоплять, самим потрібні. Зараз, коли це вже не реально, швидше за все будуть бомбити і знищувати, бо в них основна задача – якщо не можна присвоїти, то потрібно знищити», – уточнив Олег Нів’євський.

На його переконання, минулорічного та цьогорічного зерна буде багато, всього треба буде вивезти близько 50 млн тонн. Виключно залізницею це зробити не реально.

«Тобто буде тиск на внутрішні ціни, і багато зернових та олійних агробізнесів просто можуть збанкрутіти», – констатував Олег Нів’євський.

Натомість, за його словами, понад 50% довоєнного випуску сільгосппродукції надходило від домогосподарств та фермерських господарств – дрібних виробників.

«Вони обробляють біля 21 млн га з всього 42,7 млн с/г земель в Україні. І це переважно власна земля, не в оренді. Дрібні виробники не так орієнтовані на експортні культури, тому не так сильно залежать від портів. В буремні середні 90-ті городи/паї для багатьох були спасінням, і зараз це також буде мати більшу вагу. Я очікую більшу роль дрібних фермерів/одноосібників в забезпеченні України своїм продовольством, це наша подушка безпеки на час війни, яка швидше за все буде розвиватись/збільшуватись за рахунок великих та середніх агробізнесів», – підсумував Олег Нів’євський.

Нагадаємо, закупівельні ціни на сою та соняшник в Україні продовжують опускатися.