Агромаркет

Намір щодо продажу сільгоспземлі реєструють за адресою ділянки або її власника

Намір щодо продажу сільгоспземлі реєструють за адресою ділянки або її власника

Намір  щодо продажу сільгоспземлі може зареєструвати лише нотаріус, який здійснює свою діяльність або за місцезнаходженням ділянки, що відчужуються, або за зареєстрованим місцем проживання її власника.

Про це, посилаючись на роз’яснення від Міністерства юстиції України від 01.12.2021 року, AgroTimes повідомила керуючий партнер Martyniv Law Firm Андріана Мартинів.

Вона зазначила, що посвідчити договір купівлі-продажу сільгоспземлі, згідно з чинним законодавством можна за місцем знаходження ділянки або за місцем реєстрації однієї зі сторін. Проте виникало питання, чи може нотаріус, наприклад Київського міського округу, посвідчити правочин, якщо лише покупець зареєстрований в м. Києві, а власник, суб’єкт переважного права та ділянка зареєстровані та розташовані, приміром, в Тернопільській області.

«Практичне значення такого запитання полягало в тому, що лише той нотаріус, який зареєстрував намір щодо продажу сільгоспземлі, повинен засвідчити й договір. Якщо суб’єкт переважного права не приймає пропозицію купити ділянку, то начебто все складається зрозуміло: нотаріус, який зареєстрував намір посвідчує правочин. Водночас, якщо суб’єкт переважного права приймає пропозицію, то реалізувати таке переважне право не може, адже такий нотаріус не працює ані за місцем реєстрації власника чи суб’єкта переважного права, ані за місцем розташування ділянки», – зазначила фахівець.

 У листі Міністерства юстиції України від 01.12.2021 року за No 117703/129695-33-21/8.3.1 Мін’юсту зазначено таке: для реєстрації наміру звертається лише власник (продавець за договором), відповідно зареєструвати намір щодо продажу сільгоспземлі може лише нотаріус, який здійснює свою діяльність або за місцезнаходженням земельної ділянки, що відчужуються, або за зареєстрованим місцем проживання її власника.

Нагадаємо, яку сільгоспземлю можуть купити юрособи до 1 січня 2024 року.