Агромаркет

Кожна третя гривня від МПЗ повернута платникам

Кожна третя гривня від МПЗ повернута платникам

Станом на серпень 2023 року, громади отримали 33 млн грн доходів від сплати МПЗ. Втім, оскільки податок є нововведенням, то для багатьох платників він є процедурно проблемним.

Про це йдеться в аналітичному огляді «Земельний ринок України» за 3 квартал та за вересень 2023 року, який підготував KSE Агроцентр за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО).

Опитування Всеукраїнської Асоціації ОТГ показало, що лише 27% опитаних представників органів місцевого самоврядування добре розумілися на сутності та особливостях сплати МПЗ.

Відтак, не дивно, що явище повернення помилково чи надмірно сплаченого МПЗ із бюджетів стало поширеним. Кожна третя гривня, що надійшла до бюджетів від МПЗ, була врешті повернута платникам.

Найбільше повернень припадає на травень 2023 року (10 млн грн), що майже повністю перекрили суму надходжень у квітні (10,7 млн грн). Враховуючи той факт, що після малих сплачених обсягів МПЗ у травні-липні (сукупно 1,9 млн грн), у серпні знову було перераховано до бюджетів значну суму за МПЗ (20,5 млн грн), варто дочекатися оновлення оперативних даних щодо обсягів повернення у наступні місяці.

Окремо варто відзначити, що за результатами того ж опитування Всеукраїнської Асоціації ОТГ, 15% респондентів не знайомі із порядком повернення помилково сплачених зобов’язань, що дає додаткові підстави вважати, що хвиля повернень раніше сплачених коштів може знову повторитися.

Таким чином, після повернення помилково чи надмірно сплачених МПЗ, чиста сума надходжень до бюджетів від його сплати склала 21,2 млн грн, або лише 0,6% від сукупних бюджетних доходів, пов’язаних із сільськогосподарською землею.

Абсолютно більша частина від цієї суми припадає на Дніпропетровську (9,2 млн грн або 44% від усього МПЗ) та Кіровоградську (7,3 млн грн або 34% від усього МПЗ) області.

Нагадаємо, середньозважена ціна на землю зросла на 10,4%.