Агромаркет

750 тис. га земель належать державі, - Роман Лещенко

750 тис. га земель належать державі, - Роман Лещенко

В Україні залишилось 750 тис. га земель державної форми власності.

Про це під час виступу на Всеукраїнському форумі «Україна 30. Земля» повідомив міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко.

За його словами, сьогодні в Україні налічується 33 млн га ріллі.У 2018-19 рр було вибірково передано 1,7 млн га земель громадам. У 2020-21 р до ОТГ передали 2,3 млн га землі.

«Фактично залишилося 750 тис. га земель державної форми власності на акті постійного користування», – зауважив Роман Лещенко.

За його словами, є дві візії користування землями державної форми власності.

«Візія перша – подальша безоплатна приватизація. Візія друга – збереження в балансі держави відповідних земель та їх відповідна реаолізація через електронні земельні аукціони», – підкреслив міністр.

Він наголосив, що станом на 1991 рік у держави було майже 1,5 млн га актів постійного земельного користування.

«За 30 років без земельної реформи ми кожного дня, кожного місяця втрачали державну землю», – додав Роман Лещенко.

Міністр констатував, що в державних установ вже є успішні кейси повернення та належної реєстрації державних земель. Зокрема, було повернуто 260 тис. га земель Міноборони, які сьогодні офіційно зареєстровані в Держгеокадастрі.

«Більше 50 тис. га землі ми повернули державному підприємству «Конярство України», які були підготовлені до безоплатної приватизації», – додав Роман Лещенко.

За його інформацією, наразі 8-9 млн га земель сільськогосподарського призначення знаходяться у «внутрішньому офшорі».

«Їх намагалися передати через механізми безоплатної приватизації у приватні руки. Ці землі обробляються, на них вирощується сільськогосподарська продукція, але місцеві громади нічого з них не отримують до своїх бюджетів. Проблема полягала в тому, що ця сільгосппродукція реалізувалася за готівкові кошти, потім вона рухалася через компанії-одноденки», які використовували через маніпуляції схемного податкового кредиту. Потім цю продукцію експортували, отримували відшкодування ПДВ, а валютна виручка, яка заходила від такого тіньового обсягу зерна залишалася на валютних рахунках, і країна втрачала», – пояснив він.

На його переконання, Геопортал просторових даних дозволить протидіяти тіньовим оборудкам з землею, коли буде відома інформація про кожного власника та про кожну ділянку землі.

Нагадаємо, за останні роки громадам було передано 4 млн га землі. Раніше Роман Лещенко пообіцяв санкції РНБО проти земельних махінаторів.