Тваринництво

Які прояви кокцидіозу в птиці

Попередній діагноз на кокцидіоз (еймеріоз) птиці ставлять на підставі епізоотологічних даних, клінічних ознак прояву хвороби, характерних патолого-анатомічних змін і результатів мікроскопічних досліджень фекальних мас або вмісту кишківника загиблої птиці. На підставі виявлення ооцист або ендогенних стадій розвитку еймерій ставлять остаточний діагноз.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

Хворі на кокцидіоз кури мляві, часто сидять із заплющеними очами. Вони дуже часто і жадібно п’ють, мають рідкий і пінистий послід, у дзьобі з’являється слиз.

Мірою розвитку хвороби у калових масах птиці з’являються кров’янисті згустки, наявність яких свідчить про виникнення серйозних уражень з боку шлунково-кишкового тракту,

Патологічна дія вірулентних польових штамів еймерій різних видів на організм птиці різноманітна, її результат варіюється від легкого до геморагічного ентериту різного ступеня перебігу.

Від того, яка кількість ооцист (мікроскопічних капсул, вкрай стійких до зовнішніх негативних впливів) потрапить в організм птиці і як швидко вони розмножуватимуться, залежатиме ступінь її ураження і прояв хвороби.

Так, невелика кількість паразитів може спричинити зниження імунітету птиці. Важкий перебіг кокцидіозу часто закінчується масовими падежами птиці у господарстві. Причиною смерті стає руйнування слизових оболонок кишківника птиці.

Продукти метаболізму паразитів, а також мікроорганізми, які проникають в організм через значне руйнування слизової оболонки, посилюють патологічний процес. Найвищий відсоток смертності у птиці спричиняє ураження Eimeria tenella і Eimeria necatrix – до 70-80%. Патогенність Eimeria maxima і Eimeria brunetti нижче, ніж у Eimeria tenella і Eimeria necatrix.

Трупи загиблої від кокцидіозу птиці виснажені. Паразити провокують катаральне запалення різних відділів кишківника. У середній частині тонкого відділу спостерігаються сірувато-білі вузлики, розташовані глибоко в стінці. У трупів хворої птиці часто окружність клоаки і задні кінцівки забруднені випорожненнями, іноді кривавими.

Довідка

Кокцидіоз, або еймеріоз – повсюдно розповсюджена протозойна інвазивна хвороба. Спричиняють її одноклітинні внутрішні паразити родини Coccidiida. Серед домашньої птиці на кокцидіоз хворіють кури, індики, качки та гуси.