Тваринництво

Як позначається хвороба Марека на птиці

Параліч птиці, або хвороба Марека може протікати у класичній і гострій формах. Класична форма хвороби Марека протікає підгостро та хронічно. Вона характеризується ураженням нервів і розвитком паралічів; інша – утворенням множинних лімфоїдних пухлин у вісцеральних органах.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

Хворі кури високо підіймають ноги, у них скована хода. Поступово з розвитком хвороби посилюється кульгавість. Парези можуть бути спастичними або млявими. За спастичного парезу пальці ураженої кінцівки загнуті усередину. Пересуваючись, птиця спирається на скручені пальці або на гомілковостопні суглоби.

За двостороннього паралічу курчата за важкого перебігу хвороби приймають позу пінгвіна, лягають на груди або на бік, витягуючи одну ногу вперед, а іншу відводять назад або убік.

Ураження нервів плечового сплетення проявляється ознаками паралічу, при цьому спостерігається відвисання крил. Аналогічне спостерігають за паралічу хвоста.

За хвороби Марека часто буває парез шиї, що супроводжується поворотом голови навколо осі або нахилом гребеня до землі. Також уражуються симпатичні нерви, що призводить до розширення зоба, розладів функції органів дихання, травлення та серцево-судинної системи.

Іноді бувають ознаки, що свідчать про поразку мозку: судомні явища, кругові рухи, некоординована хода, сліпота через параліч зорового нерву.

У деяких випадках хвора птиця, що має паралічі, одужує, але у віці 5-16 місяців можуть бути іридоцикліти. Ураження очей проявляється зміною кольору райдужної оболонки та форми зіниці. Спочатку навколо зіниці з’являються білувато-сірі плями або концентричні ділянки різної форми та величини, які зливаються між собою і поширюються по всій райдужній оболонці. Зіниця деформується, стає зірчастою, багатокутною, грушоподібною або щілинною, поступово зменшується до розмірів макового зерна, а нерідко і повністю заростає. Це призводить до повної або часткової втрати зору птицею. Смертність за ураження очей спостерігають рідко, з ознаками нервових явищ становить 2-5%.

Нагадаємо, інкубаційний період хвороби Марека триває 2-6 місяців. На тлі вторинного імунодефіциту, що супроводжує параліч, у птиці спостерігають спалахи низки захворювань.