Тваринництво

Вакцини – найважливіші інструменти в боротьбі проти збудника ензоотичної пневмонії у свиней

Контроль Mycoplasma hyopneumoniae (M. hyo) – збудника ензоотичної пневмонії й одного з основних збудників респіраторного комплексу хвороб свиней (PRDC) є викликом для господарства.

На тяжкість хвороби впливає багато чинників. Крім загальних принципів контролю за всіма видами захворювань (керування, гігієна й біобезпека), потрібно приділити увагу таким трьом ключовим ділянкам:

1. Специфіка введення ремонтних свинок в основне стадо.

2. Імунітет свиноматок.

3. Здоров’я стада (включно з можливими вторинними патогенами, такими як РРСС і грип).

Також слід ураховувати, що M. hyo виявляє місцеву інфекцію в легенях і порушує механізм контролю й усунення патогенних мікроорганізмів із дихальних шляхів.

Легені є однією з відкритих ділянок тіла, тому імунна система не активується, доки патогенні мікроорганізми залишаються на поверхні. Більшість хвороботворних мікроорганізмів нейтралізується механізмами очищення миготливого епітелію, який запобігає проникненню збудників в дихальні шляхи легенів. Клітини епітелію виробляють слиз, у якому затримуються хвороботворні мікроорганізми й інші речовини, а війки транспортують цей забруднений слиз із легень.

Однак збудник M. hyo уражує саме тут – прикріплюється до війок і руйнує їх, й очисна функція легенів порушується.

Усі основні сучасні вакцини проти M. hyo є інактивованими. Їх вводять внутрішньом’язово та стимулюють системний імунітет.

Імунна система тварин, схоже, не розуміє, що M. hyo вже уразив організм до того моменту, доки збудник є в слизовій оболонці, але ще не прикріплений до війок і атакує організм. Отже, імунітет внаслідок вакцинації активується після того, як уже відбулося пошкодження легенів.

Вакцини – найважливіші інструменти в боротьбі проти M. Hyo. Проте вони не можуть запобігти інфекції або колонізації й повністю усунути ураження легень або клінічні ознаки. Для подолання цих обмежень слід розглянути всі доступні засоби, спрямовані на посилення імунітету й мінімізацію негативного впливу – уважно вивчити ланцюг M. hyo інфекції.

Нагадаємо, до ензоотичної пневмонії найбільш чутливий молодняк свиней.