Тваринництво

У жовтні прибутковість виробництва молока була найнижчою за останні п'ять сезонів

У жовтні прибутковість виробництва молока була найнижчою за останні п'ять сезонів

У жовтні 2020 року умовна прибутковість виробництва молока (український молочний індекс – УМІ) впала на 3,2% проти показника попереднього місяця.

У жовтні таке трапилося вперше, підкреслив економіст інвестиційного департаменту ФАО Андрій Ярмак. Для порівняння: торік УМІ зріс у жовтні на 9,3%.

Цього року фермери в жовтні мають на 8,1% нижчу прибутковість, ніж у червні, в сезон «великого молока», зауважив він. При тому, що в 2019 році в цей час вони заробляли на 37% більше.

«Найцікавіше, що в жовтні 2020 року закупівельні ціни на молоко злетіли аж на 7,6% після тривалого періоду відносної стабільності, – зазначив Андрій Ярмак, – але всі ми бачили, що відбувалося з світовими цінами на зерно. Неймовірне було зростання як для періоду традиційно високих запасів та збирання врожаю пізніх зернових. Фуражна пшениця та кукурудза подорожчали на 13-15%, потягнувши за собою і шроти, які зросли в ціні на 7,5%».

У результаті кормовий комбікормовий мікс обходився молочникам України в жовтні на 11,2% дорожче, ніж у вересні, що й призвело до падіння прибутковості виробництва молока, пояснив експерт.

Отже, жовтнева прибутковість виробництва молока в Україні була найнижчою протягом останніх п’яти сезонів і нижчою за торішню майже на 39%.

Протягом 10 місяців 2020 року професійні виробники молока України заробили на 9,4% менше прибутку, ніж за аналогічний період 2019 року, але більше, ніж у 2018 році.

«Загалом, поки що не можна сказати, що 2020 рік такий уже катастрофічний, – додав Андрій Ярмак. – Адже УМІ поки що перевищує середній показник останніх п’яти років на 11,4%, бо в 2014-2015 роках було все значно гірше з точки зору прибутковості».

Як повідомлялося, до кінця року у південних регіонах очікують скорочення поголів’я корів через брак кормів.

Довідка

УМІ – це відношення ціни на сире молоко першого ґатунку до вартості концентрованого кормового раціону в комерційних господарствах.