Тваринництво
Головне:
Тваринництво

У вересні умовна прибутковість виробництва молока зросла лише на 0,5%

У вересні 2020 року умовна прибутковість виробництва молока (УМІ) в професійних господарствах України зросла лише на 0,5%. Хоча в середньому за останні дев’ять років вона зростала в цьому місяці більше ніж на 12%.

Про це повідомив на своїй фейсбук-сторінці економіст інвестиційного департаменту ФАО Андрій Ярмак.

«Вкотре вже констатуємо високий рівень стабільності УМІ влітку цього року і мінімальну поки що сезонність», – зауважив він.

На такий показник у вересні, по-перше, вплинули закупівельні ціни на молоко, які зросли протягом місяця на 4,3%.

По-друге, ціни концентрованого кормового міксу – вони теж зросли на 3,7%, обмежуючи відповідно зростання прибутковості молочного виробництва, зазначив Андрій Ярмак.

У вересні минулого року ціни на молоко зросли не так відчутно – лише на 3,7%, але прибутковість різко зросла, бо кормовий мікс подешевшав відразу на 12,6%.

УМІ у вересні 2020 року на 30,6% гірший за аналогічний період минулого року, а також вперше цього року нижчий, ніж середній за останні п’ять років для цього місяця на 4%.

Загалом за три квартали 2020 року виробники молока отримали на 5% менше прибутків, ніж за такий самий період 2019 року, але все ще на 15% більше, ніж у середньому протягом п’яти останніх сезонів.

Отже, не зважаючи на те, що Україна фактично перестала бути експортером молока, слабкість місцевого ринку не дозволяє підвищити прибутковість його виробництва, щоб стимулювати інвестиції в комерційне виробництво якісної сировини.

У попередні роки УМІ жодного разу не знизився в жовтні, нагадав Андрій Ярмак. Середнє жовтневе зростання індексу перевищувало 11%, а торік у жовтні УМІ зріс майже на 10%. Це не означає, що він гарантовано зросте. Але передумови для цього є, бо глобальні ціни укріплюються на більшість біржових товарів, крім масла, ціни на яке продовжують зближуватися з цінами на молочний білок.

«Тому, можливо, цей рік стане не гіршим за минулий, який був досить прибутковим для ефективних комерційних виробників якісного молока», – резюмував експерт.

Нагадаємо, нещодавно була представлена стратегія розвитку молочної галузі України до 2030 року.

Довідка

УМІ – це відношення ціни на сире молоко першого ґатунку до вартості концентрованого кормового раціону в комерційних господарствах.

Журнали