Тваринництво

У схему лікування еймеріозу індиків включають вітамін С

За еймеріозу індиків слід припускати можливий сумісний перебіг протозоозів, зокрема з нашаруваннями супутньої мікрофлори. Це треба врахувати в комплексі лікувально-профілактичних заходів, пише журнал «Наше птахівництво».

Для боротьби з ендогенними стадіями еймерій високу ефективність проявляють еймеріостатики. Їх задають птиці орально з кормом чи водою. Щоб запобігти резистентності, обов’язково систематично, не рідше як раз на кілька кварталів, робити ротацію засобів із повною їх заміною на препарати, що належать до інших груп і мають інший механізм дії на кокцидії.

Якщо в складі хімієтерапевтичних засобів є комплекс синергічно активних сполук, можна подовжити застосування цих препаратів.

Засоби поділяють на дві групи: ті, що сприяють розвитку імунітету в птиці, та ті, що перешкоджають цьому. Препарати з першої групи застосовують у племінних господарствах на вирощуванні ремонтного молодняку індиків. Другу групу – зазвичай у бройлерних господарствах, припиняючи введення засобів за кілька діб до забою.

У комплексі заходів боротьби з хворобами індиків за застосування хімієпрепаратів, доцільно задавати лікарські засоби, що підвищують загальну резистентність організму та зменшують дію шкідливих чинників різної етіології, як-от вітамін С.

За стресу чи алергічного стану, кишкових розладів та інвазійних захворювань біосинтез вітаміну С порушується, що спричиняє розвиток гіпо- чи авітамінозу С. Лікування птиці антибіотиками чи сульфаніламідами пригнічує біосинтез аскорбінової кислоти. За низького рівня вітаміну С реєструють затримання в рості й розвитку індичат, загальну слабкість, анемічність слизових оболонок і серозних покривів.

У вирощуванні молодняку індиків вітамін С доцільно застосовувати щоденно з другої-третьої доби від народження до три-чотиримісячного віку. Дозують препарат із розрахунку 1 г на 10 кг корму.

Для індиків старшого віку вітамін С, ураховуючи його позитивний вплив на процеси регенерації, антистресову, антитоксичну й антиалергічну дію, доцільно додавати в раціон щоденно за п’ять-сім діб перед і під час задавання кокцидіостатиків, а також за перегрупування і транспортування птиці.

Якщо немає можливості вводити вітамін С, дієвим імуностимулятором є мінідози препаратів на основі левамізолу.