Тваринництво

У дорослих курей інфекційний бронхіт може протікати без симптомів

Інфекційний бронхіт курей (ІБК) – одне з найрозповсюдженіших респіраторних захворювань птиці, що призводить до значних економічних втрат. Інфекція швидко передається від хворої птиці до здорової, уражує органи дихання у курчат, репродуктивних органів і нирок курей, знижує несучість.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

На інфекційний бронхіт хворіють як курчата (віком 10-30 днів), так і доросла птиця. Джерелом інфекції є хвора або вже перехворіла птиця, яка виділяє вірус у процесі дихання та через екскременти. Вірус розповсюджується аерогенним шляхом, також може передаватися нащадкам через яйце.

Те, наскільки тяжко птиця переноситиме хворобу, залежить від вірулентності збудника, умов утримання та якості годівлі стада. Перебіг інфекційного бронхіту у курчат до 30-денного віку гострий, із ознаками ураження респіраторного тракту, хворіє до 100% птиці. У дорослих курей ІБК може протікати без симптомів або з ознаками нефрозонефриту, вісцеральної чи ниркової подагри, ураженням яєчних фолікулів, що знижує несучість на 35-60%. У знесених яєць шкаралупа може бути деформованою, з вапняковими наростами.

При розтині птиці, загиблої від інфекційного бронхіту, спостерігають гіперемію слизової оболонки носа, підочних синусів та повітроносних мішків. Іноді у бронхах знаходять скупчення фібринозних мас у вигляді дрібних грудочок. У птиці спостерігається вогнищева пневмонія, збільшена печінка, поверхня якої часто вкрита плівкою фібрину. Нирки збільшені, іноді у звивистих канальцях та сечоводах помітне відкладення сечокислих солей (на фото). Яєчник видозмінюється.

Діагностують ІБК, керуючись клініко-епізоотологічними даними, на основі патологоанатомічних змін і серологічних досліджень парних проб сироваток крові. За встановлення кінцевого діагнозу, який включає виділення вірусу від хворої птиці, на господарство накладають карантин. Для профілактики інфекційного бронхіту слід оберігати господарство від потрапляння вірусу, суворо дотримуватися комплексу заходів, передбачених ветеринарно-санітарними правилами, ізольовано вирощувати й утримувати птицю різних груп. Специфічна профілактика передбачає вакцинацію живими та інактивованими вакцинами.

Раніше ми писали про особливості дезінфекції пташника за інфекційного бронхіту.