Тваринництво

Тваринам, які не здатні продукувати фітазу, її додають у корм

Тваринам, які не здатні продукувати фітазу, її додають у корм

Висока концентрація кальцію у раціонах тварин може бути так само шкідлива, як і низька. Брак  кальцію негативно впливає на швидкість росту, а його підвищений вміст призводить до антипоживного ефекту щодо інших важливих поживних речовин, пише журнал «Наше птахівництво».

Особливе значення має негативний вплив надлишку кальцію на доступність і засвоюваність фосфору. Кальцій має здатність утворювати в кишківнику комплекси з фосфатними групами.

Фосфор – критично важливий для мобілізації енергії та синтезу білка, а також для розвитку кісток і основного обміну. У рослинах він присутній переважно в формі речовин, які руйнує фітаза, при цьому вивільняється фосфор.

Тваринам, які не здатні продукувати фітазу, наприклад птиці і свиням, її додають у корм.

Висока концентрація кальцію в раціоні знижує ефективність фітази внаслідок утворення кальцій-фітатних комплексів. Надлишок кальцію також сприяє зв’язуванню фітату з молекулами білка, що призводить до ще більшого зниження здатності фітазою руйнувати фітат.

Білки зазвичай утворюють комплекси з фітатом за низьких значень pH (<4) у верхньому відділі шлунково-кишкового тракту; за вищих значень рH комплекси не утворюються. Цей процес порушується в присутності кальцію, що сприяє утворенню хелатів білка і фітату за значень pH ><4, при цьому кальцій діє як катіонний місток, сприяє непрямому зв’язуванню білків і фітату.

Такий антипоживний ефект кальцію великою мірою залежить від його розчинності, а вона, своєю чергою, – від джерела кальцію і розміру частинок. Вапняк – основне джерело неорганічного кальцію, що використовується в раціонах птиці, може мати різні розміри частинок, що зумовлює різну розчинність кальцію.