Тваринництво

На чому базується менеджмент транзитного періоду в корів

Менеджмент полягає в дотриманні контролю за трьома фундаментальними ризиками. Насамперед слід зменшити вплив ацидозу на шлунково-кишковий тракт молочних корів, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Здоров’я кишківника корів погіршується через те, що після отелення їх відразу переводять на раціон із відносно низьким умістом клітковини і високим умістом легко ферментованих вуглеводів. Інші чинники, зокрема погане керування переходом і тепловий стрес, можуть посилити проблеми. Погане здоров’я шлунково-кишкового тракту спричиняє ацидоз рубця й ацидоз прямої кишки, що є проявом однієї проблеми.

Наступний корок – мінімізація негативного енергетичного балансу. Виробництво молока в молочних корів збільшується швидше, ніж споживання сухої речовини, що призводить до негативного енергетичного балансу. Основне завдання менеджменту – збільшити споживання сухої речовини, знизити ризик субклінічного й клінічного кетозу, а також різних проблем, пов’язаних із негативним енергетичним балансом у молочних корів.

За два тижні до отелення сильне зниження споживання сухої речовини може стати причиною негативного енергетичного балансу. Молочні корови з такою проблемою мають підвищений ризик розвитку субклінічного чи клінічного кетозу. Клінічний кетоз добре помітний, але це тільки верхівка айсберга. Субклінічний кетоз ВРХ трапляється набагато частіше.

Профілактика кетозу в молочних корів починається з виявлення ознак субклінічного кетозу внаслідок негативного енергетичного балансу:

• низьке споживання сухої речовини;

• падіння більш ніж на 1 бал за шкалою вгодованості;

• низька молочна продуктивність зі зниженням рівня білка в молоці;

• погана фертильність;

• порушення імунної функції.

Мобілізація запасів жиру в організмі за негативного енергетичного балансу призводить до вивільнення неетерифікованих жирних кислот (НЕЖК). Коли ця мобілізація адекватна й добре регулюється, НЕЖК можуть бути повністю метаболізовані для покриття енергетичних потреб і виробництва молока коровою. Якщо ж адаптація не вдається, то виникає метаболічний стрес.

Як повідомлялося, корови з ознаками кетозу після отелення мають триваліший сервіс-період.