Тваринництво

Індекс умовної прибутковості виробництва молока в листопаді впав на рекордних 9,6%

У листопаді український індекс умовної прибутковості виробництва молока в професійних господарствах (УМІ) встановив історичний рекорд падіння – відразу на 9,6%.

При тому, що середній показник листопада за останні дев’ять років був +3,1%, хоча. УМІ впав, не зважаючи на досить значне зростання цін на молоко – на 7,6%.

Про це на своїй фейсбук-сторінці повідомив економіст інвестиційного департаменту ФАО Андрій Ярмак.

«Головна причина падіння – швидке подорожчання кормових компонентів, особливо кукурудзи та фуражної пшениці. Вони потягнули за собою і шроти, які зросли в ціні приблизно так само, як молоко», – зазначив він.

Цього листопада показник УМІ гірший за листопад 2019 року на 44,5%. Ба більше, це – найнижча прибутковість виробництва молока в листопаді за 10 років, протягом яких ведуться спостереження.

«Але оскільки 2020 рік починався на позитивній ноті, то в цілому за 11 місяців виробники заробили лише на 10% менше, ніж за аналогічний період попереднього», – наголосив експерт. Та, за його словами, бували й гірші роки за прибутковістю.

УМІ показує, що в листопаді грошей у виробників молока точно стало менше, не зважаючи на зростання ціни на сировину, зауважив Андрій Ярмак.

«Тому, не зважаючи на ейфорію, я вважаю, що молочники все-таки глобально втрачають від пандемії, і ці втрати триватимуть ще кілька сезонів. А за цих умов виживатимуть лише найефективніші, як це завжди бувало під час криз», – переконаний він.

Довідка

УМІ – це відношення ціни на сире молоко першого ґатунку до вартості концентрованого кормового раціону в комерційних господарствах. Динаміка УМІ чітко показує зміни в прибутковості виробництва молока безвідносно інфляції та девальвації. Залежно від змін у рівнях ефективності, в окремих господарствах УМІ може зростати швидше або повільніше.