Тваринництво

Харківські молочні господарства отримають гумдопомогу від Швейцарі

Харківські молочні господарства отримають гумдопомогу від Швейцарі

Завершується перша фаза швейцарського гуманітарного проєкту, який охопив 233 молочні господарства Чернігівської, Київської та Сумської областей. Уже 155 ферм отримали необхідні засоби гігієни для виробництва молока, ще 78 отримають допомогу в листопаді.

Про це повідомили у Держпродспоживслужбі.

Проєкт реалізовується на запит Мінагрополітики у взаємодії з Асоціацією виробників молока України, міжнародним благодійним фондом SaveUA та Держпродспоживслужбою за координації посольства Швейцарії в Україні.

Метою гуманітарного проєкту є забезпечення продовольчої безпеки в цілому та зокрема через покращення доступу для населення до якісних та безпечних молока та молочних продуктів, що виробляються в Україні. Важливою передумовою для цього є забезпечення належної гігієни виробництва та зберігання молока, а також здоров’я тварин.

Загальний бюджет гуманітарного проєкту – 2,5 млн швейцарських франків (близько 100 млн грн). Та через втрату поголів’я у зв’язку з бойовими діями і частково через відмову від допомоги господарств, що змогли вистояти перед викликами воєнного стану, з’явилася можливість переадресувати залишкові кошти на четверту область – Харківську.

Отже, ще 63 господарства Харківщини отримають підтримку від Швейцарії, а загальна кількість реципієнтів з урахуванням господарств у Сумській, Чернігівській та Київській областях зросте до 296.

Ці чотири регіони у 2021 році забезпечували понад 30% молока, що вироблялося зареєстрованими господарствами, та були ключовими постачальниками сировини ґатунку екстра.

Як повідомлялося, російські загарбники знищили ферми племзаводу «Степной» на Запоріжжі.

Довідка

Гуманітарна допомога передбачає засоби миття та дезінфекції доїльного обладнання, перед- і післядоїльного оброблення вимені, серветки для гігієни вимені, рукавички, реактиви для виявлення прихованих форм маститів, дезінфектанти для тваринницьких приміщень тощо. Переважна більшість товарів закуповуватиметься у локальних постачальників.