Тваринництво

Е-вірусний гепатит не спричиняє значної загибелі курей

Найчастіше Е-вірусний гепатит реєструють як субклінічну інфекцію птиці батьківських стад у бройлерних господарствах і в курей-несучок, яких утримують на підстилці.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

Клінічно хворі кури можуть бути пригнічені, втрачати вагу, мають блідний гребінець і гомілки, пір’я біля клоаки забруднене пастоподібним послідом.

У курей-несучок добове виробництво яєць може раптово знижуватися на 30%, проте найчастіше цей показник у межах 4-10%, триває 3-6 тижнів, і відновлення рівня продуктивності також відбувається в межах 3-6 тижнів.

Зниження несучості буває не дуже значним, якщо вона досягла технологічного піку. Якщо страждання птиці відбувається протягом перших кількох тижнів несучості, то явища затримки статевої зрілості й низький рівень продуктивності, а іноді знесення підвищеної кількості дрібних яєць можуть бути першими ознаками інфекції. Шкаралупа таких яєць потоншується, втрачає пігментацію, яка залишається іноді у вигляді плям.

У молодок захворювання супроводжується затримкою статевої зрілості, випадінням пера, гальмуванням приросту маси тіла.

Курчата різного віку сприйнятливі до інфекції, проте клінічний прояв вірусного Е-гепатиту спостерігають переважно у віці, старшому за 24 тижні.

Суттєвого впливу вірусу на інкубаційні якості яєць не виявлено.

Часто перебіг хвороби відбувається в асоціації з іншими інфекційними захворюваннями.

У вигляді гепатоспленомегалічного синдрому хворобу реєструють як у бройлерів, так і в курей-несучок у 30-72-тижневому віці з піком у 50 тижнів.

Хвороба не призводить до значної загибелі курей. Зазвичай падіж за тиждень – 0,3%, але може сягати 1% ураженого поголів’я.

В індичат не виявлено клінічного прояву пташиного Е-вірусного гепатиту, проте хворобу викликали експериментальним шляхом.

Як повідомлялося, смертність курчат від ентеровірусного гепатиту може сягати 90%.

Довідка

Е-вірусний гепатит супроводжується альтернативним, геморагічним гепатитом або хронічним холангогепатитом і спленомегалією. Збудник – вірус пташиного гепатиту Е (пташиний НЕV) – передається переважно у фекально-оральний спосіб через послід, підстилку, контаміновані корми, обладнання й реманент. Вірус може бути занесено на ферму синантропними птахами, людиною – носієм інфекції.