Тваринництво

Дрібна крапля не підходить для вакцинації птиці проти вірусу хвороби Ньюкасла

Більшість вакцинних штамів проти респіраторних захворювань птиці характеризується ролінг-ефектом, тобто неімунна птиця інфікуватиметься вакцинним вірусом від курей, що були проімунізовані. У цьому випадку одна частина птиці недоотримуватиме необхідну дозу вакцини, натомість інша отримає її надлишково, пише журнал «Наше птахівництво».

Ролінг-ефект – результат неоднорідної імунізації, який не залежить від методу вакцинації (спрей чи випоювання). Існує чимало чинників, що впливають на якість вакцинації: розмір краплі, щільність птиці під час групування, температура води під час розведення вакцини, температура у пташнику, освітлення, кількість маточного розчину, час вакцинації тощо. За спрей-вакцинації критичним параметром є розмір краплі, на який можуть впливати форсунка, тиск, температура в пташнику, висота форсунки над головою птиці.

Важливо не використовувати дрібну краплю за вакцинації птиці проти вірусу хвороби Ньюкасла. Рекомендований розмір краплі ≥ 170 мкм. Цей вірус підвищує сприйнятливість до бактеріальних захворювань у птиці.

За імунізації від вірусу хвороби Ньюкасла можливо використовувати будь-які методи: спрей, випоювання, крапля в око. Та якщо необхідно контролювати 7-й генотип вірусу хвороби Ньюкасла, то перевагу віддають великокраплинному розпиленню або інтраокулярному методу введення, бо доцільно максимізувати прикріплення вакцинного вірусу у вхідних воротах інфекції.

Вакцинація за допомогою великокраплинного розпилення забезпечує формування місцевого клітинного захисту в трахеї, легенях, верхньому респіраторному тракті птиці, сприяє утворенню секреторних імуноглобулінів IgA, IgY, а також формуванню системного гуморального захисту.

Тоді як вакцинація методом «крапля в око» забезпечує безпосереднє попадання вірусу на Гардерову залозу птиці, де скупчується значна кількість плазматичних клітин. Як наслідок – відбувається швидке представлення антигену та формується високий рівень гомогенного клітинного, місцевого і системного гуморального імунітету.

Вакцинація методом випоювання сприяє переважно утворенню місцевого клітинного захисту і секреторних імуноглобулінів IgA, IgY у шлунково-кишковому тракті птиці, напрацюванню системного гуморального захисту нижчого рівня, ніж за використання вже зазначених методів.