Тваринництво

До гемофільозу найсприйнятливіші індичата віком до 20 тижнів

Гемофільоз – ензоотичне захворювання індиків, що має хронічний перебіг. Характерним для хвороби є запалення слизових оболонок носової порожнини, гортані й ока, яке виникає через скупчення слизу, пише журнал «Наше птахівництво».

При цьому у птиці спостерігається задишка, втрата апетиту та сльозотеча. Згодом виділення з очей стають слизуватими, потім – гнійними. У більшості птиці спостерігається також запалення підочних синусів.

Збудник – Harmophelus gallinarum – дрібні грамнегативні нерухомі кокоподібні палички. Гемофільоз швидко поширюється у стаді. Основним джерелом інфекції є хвора птиця, яка виділяє збудник із екскретами з носових отворів. Здорова птиця інфікується при контакті з хворою, через корми, інвентар та предмети нагляду. Поширенню інфекції сприяють підвищена вологість і вміст аміаку в повітрі.

Найсприйнятливіші до хвороби індичата віком до 20 тижнів. У них фіксується висока смертність (до 35%) від виснаження.

При розтині трупи виснажені, у носовій і ротовій порожнині, в підочних синусах та кон’юнктивальних мішках – скупчення великої кількості слизу – від мутного до гнійного.

Заключний діагноз встановлюють після лабораторних досліджень. Проводять диференційний діагноз із виключенням інфекційного ларинготрахеїту, респіраторного мікоплазмозу, пастерельозу й віспи, які мають схожий перебіг.

Умовно здорову птицю профілактично лікують сульфатіозолом та сульфадимізином. Ефективні антибіотики широкого спектра дії: хлортетрациклін, тераміцин, стрептоміцин.

Як повідомлялося, в Україні розробили вакцину проти гемофільозу курей.