Тваринництво

Аргазидоз у промисловому птахівництві може реєструватися протягом усього року

У захворілої на аргазидоз птиці спостерігається зниження продуктивності, параліч кінцівок, виснаження, часто – загибель, особливо в молодняку. У промисловому птахівництві аргазидоз може реєструватися протягом року.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

Збудник аргазидозу – персидський кліщ Аrgas persicus. Джерелами інвазії є уражена кліщами домашня та дика птиця, гризуни.

Під час кровоссання персидський кліщ виділяє токсичну слину, яка згубно впливає на периферичну нервову систему птиці. Його укуси спричиняють запальну реакцію і підвищення температури протягом 10-15 діб, за значного ураження – глибокі паралічі.

За низької інтенсивності інвазії аргазидоз має прихований перебіг. Персидський кліщ є переносником і резервантом низки небезпечних захворювань, зокрема спірохетозу, лейшманіозу, туберкульозу, рикетсіозу, холери тощо.

Улюбленими місцями локалізації личинок кліща є ділянки клоаки, шиї та під крилами. Наситившись, личинки відпадають від тіла птиці, через кілька діб линяють і перетворюються на восьминогих німф I стадії.

Після процесу живлення на птиці метаморфоз персидського кліща триває, остання німфа линяє в імаго через 1-2 роки. На відміну від личинкової стадії, імаго персидського кліща нападають на птицю лише вночі.

Тривалість живлення самок кліща на птиці становить 5-60 хвилин, самців – до 30 хвилин. Самка протягом 5-10 хвилин висисає 20-100 мг крові, самець – до 20 мг.

Характерною біологічною особливістю цих кліщів є здатність усіх їхніх стадій до тривалого голодування протягом 2-3 років.

Як повідомлялося, персонал пташників може переносити збудників кнемідокоптозу.