Тваринництво

Аніонні сполуки корегують гіпокальціємію в корів пізнього сухостою

Профілактувати гіпокальціємію в корів потрібно в пізній період сухостою із застосуванням спеціального раціону з катіонно-аніоновим комплексом, пише журнал The Ukrainian Farmer.

У нормі кров корови має злегка лужний pH, бо катіони трохи перевищують аніони. Травоїдні тварини споживають багато кормів рослинного походження, зазвичай із високим умістом K+ і Ca+ і відносно низьким умістом аніонів, як-от Cl-, SO, тому мають дещо вищий pH крові, ніж нетравоїдні тварини, що приводить жуйних тварин у стан компенсованого метаболічного алкалозу без негативного впливу на здоров’я. У цьому стані нирки виводять надлишок К+ у сечу, нейтралізуючи загрозу для життя від алкалозу.

Високий уміст катіонів у сечі дає типову лужну сечу великої рогатої худоби, що споживає корми, багаті на калій. Цей метаболічний алкалоз ще посилюється, коли молочних корів годують раціоном із високим умістом катіонів. Стан метаболічного алкалозу знижує здатність корови зберігати гомеостаз кальцію під час отелення і здатність синтезувати вітамін D у його активній формі (1,25-дигідроксивітамін D).

Для корекції катіонно-аніонного дисбалансу застосовують раціони з аніонами у передотельний період, змінюючи нормальний лужний стан на легкий ацидотичний. Уведення аніонних сполук коровам пізнього сухостою – загальноприйнята профілактична стратегія корекції гіпокальціємії.

Нагадаємо, витрати на профілактику гіпокальціємії нижчі, ніж на подолання наслідків хвороби.