Овочі-Ягоди-Сад

Як обирають підщепу для вишні та черешні

Саджанці вишнево-черешневої групи вирощують переважно на насіннєвій підщепі вишня магалебська (антипка, магалебка, черемуха магалебська). Також можна щепити на підщепи вишні й черешні, а саме черешню дику, вишню кислу (сорти), вишню степову, які доведеться вирощувати самостійно.

Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи».

У природному стані магалебка трапляються переважно в Степу, хоча у штучно створених насадженнях (лісопарках, садозахисних смугах тощо) зростає в усіх регіонах України. Розсадникарі надають перевагу цій підщепі через її високу технологічність (зручність) –  і на етапі вирощування сіянців, і під час формування плодових саджанців. Насіння за умов правильної передпосівної підготовки добре сходить, сіянці швидко ростуть, їх майже не уражають хвороби й шкідники, – пише Наталія Шевчук з Національного університету біоресурсів і природокористування України.

Вона зауважує, що саджанці на антипці легко формувати, вони без проблем набувають потрібних біометричних параметрів, що забезпечує їхню високу товарність. У саду такі дерева відзначаються відносною скороплідністю (порівнюючи зі щепленими на іншій насіннєвій підщепі – черешні дикій). Перший товарний урожай вони дають на 4–5-й рік і швидко його нарощують. Продуктивність у віці до 15 років у 2–3 рази вища, а габітус на 15–20% менший, ніж на сіянцях черешні дикої, проте й довговічність значно нижча. 

«Однак слід пам’ятати, що дерева на магалебці добре ростуть і родять на ґрунтах легкого механічного складу (піщаних і супіщаних), тоді як на щільних і перезволожених швидко вичерпують свій ресурс і починають хворіти, – застерігає авторка. – Причиною цього вважають недостатню сумісність низки сортів із підщепою, адже за своєю будовою й біологією магалебська вишня є досить віддаленим від вишні та черешні видом. Утім, досвід засвідчує, що сорти вишні мають загалом кращу сумісність із магалебкою, ніж сорти черешні».

Інші, менш поширені підщепи вишні й черешні, а саме черешню дику, вишню кислу (сорти), вишню степову розсадники майже не вирощують, тому ці сіянці доведеться вирощувати самостійно. 

«Наш досвід свідчить, що кондиційні сіянці вишні можна отримати відносно легко, та й питання із заготівлею насіння також можна легко вирішити, адже воно лишається у великій кількості після перероблення плодів», – радить Наталія Шевчук.

Читайте також: Щоб черешневий сад став інтенсивним