Овочі-Ягоди-Сад

Спеціаліст розповів про вплив довготи дня на формування цибулини

Спеціаліст розповів про вплив довготи дня на формування цибулини

Гібриди цибулі поділяються на чотири класи залежно від широти, на якій вони будуть вирощуватися. Для формування цибулини, відповідно потребують день тривалістю понад 16 годин, 14-16 годин, 13-14 годин та 12-13 годин. 

Про це в статті журналу «Плантатор» розповів представник з розвитку овочевих культур компанії «Байєр», кандидат біологічних наук Віктор Васін. 

Цибуля — культура, залежна від довжини дня, і тому для неї був створений класифікатор. Відомий факт, що за полярним колом у літній період спостерігається таке явище, як білі ночі. У цей період сонце не опускається нижче лінії горизонту і довжина дня становить 24 год. Що ближче до екваторіальних (низьких) широт, тим довжина дня менша. 

У гібридів довгого-довгого дня поштовхом для утворення цибулини є світловий день, довший за 16 год. Такий спостерігається на широті 60–70 °. Під час вирощування культури в низьких широтах у цих гібридів достигання буде пізнішим, цибулина дрібнішою. Пізні ярі сорти та гібриди з термінами достигання у вересні формують 14–16 справжніх листків. Гібриди довгого дня (широта 50–60 °) для утворення цибулин потребують 14–15 год світлового дня. Середні та середньопізні ярі сорти з термінами достигання в середині та кінці серпня формують 12–14 справжніх листків.

Гібриди середнього дня (широта 40–50 °) для зав’язування цибулин мають отримувати 13–14 год світлового дня. Йдеться про ранні ярі сорти та гібриди з термінами достигання в кінці липня — на початку серпня. 

Для гібридів короткого дня (широта 30–40 °) стимулом є 12–13-годинна довжина світлового дня. До них належать озимі цибулі з термінами достигання в кінці травня та протягом червня. Наведені вище терміни достигання зазначені для широт Херсонської області. Зрозуміло, що в кожного типу є перехідні гібриди та сорти. Їхні терміни визрівання можуть коливатися. 

«Але виробник має розуміти загальні правила: вирощування цибулі короткого дня в зоні довгого може призвести до передчасного утворення цибулин в умовах недостатнього розвитку листової маси, а за вирощування цибуль довгого дня в зоні короткого цибулини можуть не визрівати, бути дрібними або зовсім не утворюватися», – зауважив Віктор Васін.

Читайте також: Консультант описав найефективнішу схему сівби цибулі