Техніка
Головне:
Техніка

Технологічність вирішує

The Ukrainian Farmer
Джерело:
The Ukrainian Farmer
Поділитись:
Технологічність вирішує

Від технологічності посівних і ґрунтообробних машин залежать кількісні та якісні показники майбутнього врожаю.  

Як посієш, так і виросте 

Якість сівби є визначальною для майбутнього урожаю, бо в цей час створюються умови для швидкого й одночасного проростання насіння, а також первинного розвитку рослини. І якщо за інших технологічних операцій можливі певні відхилення, що можна частково або повністю компенсувати наступними діями, то сівбу потрібно виконувати тільки з максимальною якістю. Відхилення будь-якого параметра від норми призводить до сповільнення проростання, погіршення рівномірності з подальшою внутрішньою конкуренцією між рослинами, а також до погіршення живлення й інших негараздів, що зменшують урожайність. І виправити недоліки вже не вдасться, тому що побачити їх можна тільки після проростання й початку вегетації. 

Аграрії постійно шукають шляхи покращити якість сівби, застосовуючи наявні в господарстві машини. Однак із часом стає зрозумілим, що після досягнення певного рівня подальший прогрес неможливий, і виникає потреба у придбанні нової техніки. Ми відвідали ТОВ «Прогрес» у Варвинському районі Чернігівської області, де проблему якісної сівби розв’язали за допомогою техніки відомого шведського виробника Vaderstad. 

Кілька слів треба сказати про саме господарство. Обробляють тут 4800 га землі, поля розташовані в радіусі 10 км. Ґрунти — чорноземи опідзолені легко-супіщані, pH ґрунту 6–6,2. Господарство вирощує озиму пшеницю, кукурудзу на зерно та силос (для тваринницького підрозділу), сою, соняшник, багаторічні й однорічні трави. Оскільки під технічними культурами переважна більшість площ, до якості їх висіву вимоги постійно зростали. Торік настав момент, коли було ухвалено рішення про оновлення технічного парку — треба було обрати нову сівалку. 

Вимоги висували такі: агрегат мав бути значно продуктивнішим, щоб забезпечити сівбу в більш стислі строки. Природа змушує пристосовуватися до нових умов — дефіциту вологи у весняний період і коротких «вікон» з оптимальними умовами для виконання сівби. Тож чим швидше виконується сівба — тим більше шансів отримати кращий урожай. Розглядали кілька варіантів сівалок, однак свій вибір зупинили на моделі Tempo L16 від компанії Vaderstad. 

Як розповів Олександр Антоновський, заступник директора з рослинництва, цією сівалкою зацікавились одразу, як побачили її в Україні. Протягом двох років придивлялися, спостерігали за іншими господарствами, що працювали з 8-рядними моделями, і в результаті дійшли висновку, що потрібно купувати 16-рядкову модель Tempo L16. 

Половина площ, які були відведені цього сезону під технічні культури, засіяли сівалкою Tempo L16, інші — старими 8-рядковими. Нова сівалка забезпечила вирівняні сходи — майже все насіння зійшло в один день. Розміщення насінин у рядку стало більш рівномірним. На початку серпня стан кукурудзи свідчив про те, що врожайність буде вищою завдяки відсутності конкуренції.

Глибина висіву витримувалася точно за будь-яких польових умов. Навіть на краях поля, де є нерівномірне ущільнення і горбистість, насіння сівалка закладала на задану глибину. Якщо встановлено 6 см, така глибина витримується по всій площі поля. Те саме стосується і внесення добрив: сівалка їх розкладає саме там, де визначив агроном. Ці дані отримано в результаті десятків досліджень полів, де працювала сівалка Tempo L16. 

Транспортна ширина 16-рядкової сівалки Väderstad Tempo L16 всього 3 м

Сівалку агрегатували з трактором John Deere 8370 R. Витрати пального становили 5,5–5,6 л/га. Працювали на швидкості 18–20 км/год на кукурудзі, по соняшнику — до 18 км/год. Якість висіву практично не відрізнялася що на швидкості 15 км/год, що на 20 км/год: щонайменше сходи були однаковими. Комп’ютер показував якість висіву соняшнику 92% за швидкості 20 км/год, 94–96% — за швидкості 15 км/год. Під час сівби кукурудзи якість висіву була не нижчою за 98–99%. Якось протягом доби засіяли 240 га. Могли б і більше, але для цього потрібно мати великі поля правильної форми, щоб не витрачати час на додаткові переїзди, обсіви та розвороти. Добрива вносили з нормою 70 кг/га (Фертіс литовського виробництва, 12 : 24 : 12 з мікроелементами). Заправляли добривом і насінням один раз на 48 га. 

Одразу проявила себе система посекційного вимкнення — на деяких полях вдавалося зменшити витрати насіння до 10%. Наприклад, торік для сівби з нормою 72 тис. насінин на гектар посівний матеріал купували з розрахунку фактичних витрат 80 тис. на пересіви. В кінці посівної зоставалося 2–5 посівних одиниць, що в принципі відповідало розрахунку. Цього року насіння придбали з таким самим запасом, але після сівби зосталося 26 посівних одиниць. І це з тим, що сівалкою Tempo L16 було засіяно тільки половину площ. Таким чином, досягається не тільки економія насіння і добрив: на місцях, де раніше були пересіви, культура росте з нормальною густотою і може давати кращий урожай. 

Цьогоріч сівалкою засіяли 1500 га, а вже на наступний планується сіяти нею близько 3000 га (соняшник і кукурудзу). Також на наступний рік планується посіяти ріпак і випробовувати різні схеми висіву — з міжряддям 35 і 70 см. Також буде відпрацьовуватися технологія боротьби з бур’янами, бо за міжряддя 70 см змикання рядів відбувається повільніше, і бур’яни мають можливість для розвитку. Ще на початку сезону ріпак планували сіяти цього літа, однак відсутність опадів і вологи у верхньому шарі ґрунту не дала можливості здійснити ці наміри. 

Підготовка поля 

Сьогодні досить важко розширювати земельний банк, тому основні зусилля підприємство зосередило на ефективному використанні наявних площ. В обробітку ґрунту застосовується безвідвальна технологія. Під кукурудзу, соняшник і ріпак виконують глибоке розпушення, а пшеницю сіють взагалі без підготовки. Якщо є потреба — виконують поверхневий обробіток дисковим культиватором Carrier. Зазвичай так буває на полях після соняшнику. Є гібриди, що на момент збирання мають сухе зерно і водночас грубий зелений стовбур. Звісно, що такі рештки потребують попереднього подрібнення і підрізання. 

Крім того, агрегатом Carrier виконують навесні сівбу сидеральних культур (гірчицю або суміш гірчиці з ріпаком і гречкою), а також люцерну. Для цього застосовують додаткове обладнання мінісівалку BioDrill. 

Дисковий культиватор Carrier у господарстві працює вже два роки. Його купували, щоб готувати поля до сівби. Перемішування решток із ґрунтом роблять дисковим агрегатом іншого виробника, однак якісний передпосівний обробіток краще робить Carrier. Це досягається за допомогою дисків із мінімальними вирізами. За потреби можна працювати на глибину 2–3 см, яка чітко витримується за будь-яких умов. Протягом року агрегат виконує 1000–1200 га лущення і близько 3000 га передпосівної підготовки. Усього за рік виходить 4000 га наробітку. Владислав Олійник 

ГОВОРИТЬ ЕКСПЕРТ 

Олександр Антоновський, заступник директора з рослинництва ТОВ «Прогрес» у Варвинському районі Чернігівської області

— Сівалка працювала в нас перший сезон, і ми ще не знаємо, яка буде врожайність. Однак за станом рослин кукурудзи можу точно сказати, що проти наших старих сівалок результат буде вищим щонайменше на 300 кг/га. Таке збільшення врожайності досягається тільки кращою технологічністю — дотриманням установленої глибини, норми, рівномірним розподілом насінин у рядку. 

Налаштування сівалки дуже просте — через планшет. Для досягнення стабільної глибини висіву працює система гідравлічного довантаження кожної секції. Таким чином, разом навантаження на секцію становить до 320 кг. Це дає можливість розглядати варіанти сівби за нульовою технологією, щоб не втрачати вологу обробітками ґрунту. 

Калібрування також просте й швидке. Перехід на іншу культуру, фракцію або норму відбувається протягом п’яти хвилин. На початку експлуатації калібрували по десять секцій — для себе, щоб переконатись у точності. В результаті дійшли до того, що калібрування виконується на одній або двох секціях: цього цілком достатньо для досягнення завданої точності. Спочатку постійно розкопували рядки — перевіряли якість розподілу насіння, дотримання норми та глибині висіву. Однак швидко переконалися, що сівалка дотримується всіх заданих параметрів за будь-яких умов у полі.   

Владислав Олійник

журнал The Ukrainian Farmer, листопад 2020 року

Усі авторські права на інформацію розміщену у журналі The Ukrainian Farmer та інтернетсторінці журналу за адресою https://agrotimes.ua/ належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону УкраїниПро авторське право та суміжні права”.
Використання
інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».

Інші статті в цьому журналі
Джерело:
The Ukrainian Farmer