Тваринництво

Як підвищити продуктивність поголів’я за допомогою правильної вентиляції 

Розумна економія

Розумна економія

Як підвищити продуктивність поголів’я за допомогою правильної вентиляції 

Якість повітря та температура на фермі — два найважливіші компоненти навколишнього середовища, що впливають на здоров’я та виробничі показники свиней. Погана вентиляція збільшує захворюваність і зменшує темпи росту, створюючи в приміщенні середовище з підвищеною вологістю та надлишком газів. Багато помилок у роботі вентиляції стають результатом спроб зекономити на комунальних витратах. Розуміння деяких основних підходів допоможе створити на фермі оптимальні умови й тримати витрати на комунальні послуги на належному рівні. 

Мінімальна вентиляція 

Мінімальна вентиляція через припливні стельові клапани: максимальна кількість свіжого повітря за мінімальної втрати тепла

Мінімальна вентиляція — це кількість свіжого повітря, що треба подавати у приміщення для контролю вологості та виведення шкідливих газів (вуглекислого газу, аміаку тощо). Точність налаштувань мінімальної вентиляції має вирішальне значення, бо «зайва» потужність призведе до збільшення витрат на комунальні послуги (пропан та електроенергія), а недостатня — до створення середовища, шкідливого для здоров’я тварин. 

На більшості ферм вентилятори мають два важливих параметри — мінімальну швидкість і діапазон температур налаштування. Мінімальна швидкість — це налаштування контролера, що визначає швидкість, з якою вентилятори працюватимуть, коли температура у приміщенні нижча від заданої. Коли температура в приміщенні підіймається вище від вказаного значення, вентилятори плавно збільшують швидкість, доки не досягнуть максимальної. Кількість градусів для вентиляторів зі змінною швидкістю для переходу від мінімальної швидкості до 100% налаштувань називається діапазоном температур налаштування. Цей параметр залежить від температури довкілля, кількості вентиляторів, щільності й розміру свиней, типу двигуна тощо. 

Рекомендований діапазон температур налаштування — 0,8–1,2 °С. Діапазон у 0,5 °С чи менше — занизький для більшості ферм і надто швидко нарощуватиме швидкість вентилятора, що може призвести до переохолодження свиней. Більший діапазон (понад 1,2 °С) зменшує здатність ефективно видаляти зайве тепло з приміщення. 

Вибір якісних контролерів є запорукою злагодженої роботи всієї системи

Витратьте час на розрахунок потрібної мінімальної швидкості вентиляції замість установлення вентиляторів мінімальної вентиляції на випадкову мінімальну швидкість. 

Стежте за чистотою вентиляторів. Навіть кілька міліметрів пилу чи бруду можуть зменшити їхню ефективність на 40%. Це значно змінить мінімальні параметри вентиляції, необхідні для досягнення оптимального мікроклімату в приміщенні.  

Датчики температури 

Контролери вентиляції регулюють роботу вентиляторів на основі даних, які отримують від датчиків, розміщених по всьому приміщенню. Якщо датчики розміщено неправильно, контролер отримуватиме неточні покази, що призведе до неправильної роботи вентиляційної системи та порушенню умов утримання тварин. 

Рекомендована висота й розміщення температурних датчиків залежить від типу ферми й етапу вирощування свиней (таблиця). Датчики мають розміщуватися якнайдалі від стельових припливних клапанів і нагрівачів, щоб уникнути штучних коливань температури від холодного та гарячого повітря. 

Таблиця. Рекомендована висота та місце розміщення датчика

Неправильно налаштовані обігрівачі призводять до перевитрат газу та різкого збільшення витрат на електроенергію. Як і вентилятори зі змінною швидкістю, нагрівачі також мають два основних налаштування, які треба враховувати: зміщення та диференціал. Зміщення — це кількість градусів нижче від заданого показника, за якого нагрівач вимикається. Диференціал — це діапазон градусів, коли нагрівач працюватиме. Наприклад, у разі заданого значення температури +26,6 °С, коли зміщення 1 °С та диференціал 0,5 °С, нагрівач увімкнеться за 25 °С і працюватиме, доки температура у приміщенні не досягне +25,5 °С (рис.). У деяких контролерах ці налаштування спрощено до температур «увімкнення нагрівача» та «вимикання нагрівача». 

Правильне налаштування зміщення та диференціала нагрівача — ключ до досягнення стабільної температури в приміщенні й обмеження витрат енергії. Найпоширенішою проблемою на фермі є нагрівачі, що вимикають надто близько до заданої температури. У таких випадках температура у приміщенні підвищується навіть після вимкнення нагрівача, бо нагрітому повітрю потрібен деякий час для циркуляції, а датчикам — для визначення підвищення температури в приміщенні. Якщо обігрівач запрограмовано на вимкнення надто близько до заданого значення, температура в приміщенні підвищиться понад це значення, що примусить вентилятори мінімальної вентиляції працювати в посиленому режимі для охолодження приміщення. 

Рис. Приклад налаштування обігрівача та мінімальної вентиляції

Рекомендується налаштувати контролер на вимикання обігрівача за температури на 0,8–1 °С менше за бажану температуру в приміщенні та налаштувати ввімкнення обігрівача, коли температура зменшиться на 0,5 °С нижче від бажаної. Слід розуміти, що кожна ферма відрізняється одна від одної залежно від кількості та розміру обігрівачів у приміщенні, а також площі приміщень, яку треба опалювати. Ефективним способом точного налаштування обігрівача є запис поточних налаштувань і спостереження за температурою в приміщенні під час циклів вмикання та вимикання обігрівачів. В ідеалі після вимикання обігрівача кімнатна температура має підвищитися до рівня трохи нижчого від заданого значення, не перевищуючи його. Якщо температура у приміщенні підвищується понад задану, збільшить зміщення температури нагрівача, щоб він вимикався ще нижче від заданої температури. 

Правильні налаштування обігрівача можуть зменшити енерговитрати на кожен обігрівач на день, що приведе до значної економії електроенергії. 

Матеріал надала компанія Hog Slat

Інші статті в цьому журналі
The Ukrainian Farmer
The Ukrainian Farmer
The Ukrainian Farmer
1
Статті з журналу:

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ