Агромаркет

Потужний старт для отримання високих урожаїв сої

Потужний старт для отримання високих урожаїв сої
 
 

В Україні спостерігається значне підвищення інтересу до сої. На сьогодні країна посіла перше місце у Європі за виробництвом сої, має значні перспективи розширення її посівів. За 2001–2012 рр. посіви сої стабільно зростали, а у 2017 році становили близько 1,8–2 млн гектарів.

 

Уже сформовано соєвий пояс, де тепер розміщено основні посіви сої. В зоні Лісостепу — 64,2%, найбільше — в Полтавській, Київській, Вінницькій, Черкаській, Харківській, Сумській, Хмельницькій, Чернівецькій і Тернопільській областях. У зоні Степу розміщено 24,2% її посівів, а саме — в Кіровоградській, Дніпропетровській, Миколаївській, Одеській, Херсонській, Запорізькій областях і АР Крим. На Поліссі та в Західному регіоні розміщено 11,6% посівів, зокрема в Житомирській, Чернігівській, Рівненській, Волинській, Львівській, Івано-Франківській областях.

 

Соя може сформувати високий і стабільний урожай там, де добре росте кукурудза на зерно. Ці культури мають близькі вимоги до умов вирощування — родючості ґрунту, гідротермічного режиму. Там, де вже вирощують по 80–120 ц/га зерна кукурудзи, можна одержувати врожай сої 28–30 ц/га і більше. Фактична ж урожайність сої у 2012–2018 р. становила 17–19 ц/га. Потенціал урожайності сортів сої вітчизняної селекції становить 38–50 ц/га, але він використовується тільки на 35–45%. Для повного використання продуктивного потенціалу сої важливе значення має розміщення її за ґрунтово-кліматичними зонами та в сівозміні, добір сортів, освоєння новітньої технології вирощування.

 

Зі збільшенням кількості площ під посівами сої і зміною погодно-кліматичних умов змінилося і співвідношення фітопатогенних мікроорганізмів, які шкодять рослині на первинному етапі органогенезу. За даними діагностичних центрів компанії «Сингента», за останні чотири роки суттєво змінилося відсоткове співвідношення фітопатогенів на насінні сої.

 

Основні проблеми для насіннєвого матеріалу на сьогодні пов‘язані з трьома основними хворобами: фузаріоз, аскохітоз і біла гниль. На посівах сої контроль цих основних хвороб полягає у застосуванні протруйників.

 

Фузаріоз сої (Fusarium oxysporum (телеоморфа невідома), F. equiseti (= Gibberella intricans), F. culmorum (телеоморфа невідома), F. avenaceum (= Gibberella avenacea), F. heterosporum (= Gibberella cyanea), F. solani (= Haematonectria haematococca), F. virguliforme (= F.solani f.sp. glycens), F. Tucumaniae) проявляється у вигляді загнивання насіння під час його проростання, кореневої гнилі, некрозу сім’ядоль, загибелі точки росту, в’янення рослин, плямистості листків, загнивання стебел і бобів.

 

На сходах проростки нерівно потовщуються і деформуються, а на сім’ядолях з’являються глибокі бурі виразки з рожевим нальотом і такого самого кольору подушечки. Уражені рослини, як правило, випадають. Нерідко уражене насіння не дає сходів і на ньому з’являється білувато-рожевий наліт.

 

У період бутонізації та на початку утворення бобів фузаріоз призводить до пожовтіння, засихання й опадання листя. Стебло біля кореневої шийки набуває темно-коричневого забарвлення, і вся рослина в’яне.

 

У вологу погоду біля основи стебел з’являються оранжево-рожеві подушечки. Такий тип ураження зазвичай проявляється вогнищами.

 

Перед достиганням сої захворювання спричинює знебарвлення стулок бобів з утворенням на них оранжевого нальоту у вологу погоду. Зерно в уражених бобах щупле, зморшкувате, часто вкрите білуватим нальотом. Воно втрачає схожість або дає уражені сходи.

 

Аскохітоз (Ascochyta sojaecola Abr.) проявляється у зниженні схожості насіння на 25–40%. Він може бути причиною випадіння сходів і дорослих рослин, зниження урожаю зерна та погіршення його якості. В окремі роки (за вологої погоди) недобір урожаю зерна сої від аскохітозу становить 15–20%. Проявляється на всіх надземних органах рослин від появи сходів до збирання врожаю. Найсильніше уражує у фази цвітіння-плодоутворення та на початку дозрівання. За ураження сім’ядолей з’являються темно-коричневі вдавлені плями з концентричною зональністю або наскрізні виразки. На листку плями округлі, до 1 см в діаметрі, світло-коричневі, сірувато-білясті, обмежовані темнішою каймою, з помітною концентричністю, з великою кількістю добре помітних чорних крапок — пікнід, що розміщуються концентричними колами. Часто уражені тканини випадають, залишаються тільки бурі облямівки плям. На уражених стеблах з’являються довгуваті ділянки сіруватого кольору з розсіяними, спочатку заглибленими, а потім випнутими пікнідами. Інколи покривні тканини молодих стебел руйнуються і розщеплюються на поздовжні смуги. На більш здерев’янілих стеблах плями чорні, витягнуті в довжину, з масою пікнід. Особливо багато їх у місцях прикріплення до стебел бічних пагонів і листя. На бобах плями сірі, часто перетворюються на заглиблені бурі виразки з численними пікнідами. За сильного ураження стулки бобів стають білуватими, з великою кількістю пікнід на поверхні. В таких бобах зазвичай насіння або не утворюється зовсім, або ж трухне чи загниває. Основне джерело інфекції — уражене насіння. Інфікування рослин аскохітозом може відбуватися як навесні під час проростання ураженого насіння, так і надалі. Впродовж вегетації ураження рослин відбувається спорами — конідіями, що формуються у плодових тілах гриба (пікнідах) і розносяться вітром і дощем. Оптимальними умовами для проростання конідій і зараження рослин є температура +18…+20 °С та наявність крапельної вологи. Найсильніше аскохітоз уражує сою у фази сходів — початку вегетації і другий етап — цвітіння-плодоутворення .

 

 

Новий трикомпонентний протруйник компанії «Сингента» для сої розроблено з урахуванням змін фітопатологічної ситуації та антирезистентних програм. Максим® Адванс забезпечує надійний захист від розширеного спектра хвороб сої, а саме: фузаріозу, аскохітозу, білої гнилі тощо. Компоненти, які входять до складу препарату, доповнюють і посилюють дію один одного, створюючи надійний бар’єр для хвороб, що містяться як в насінні, так і в ґрунті. Максим® Адванс — це поєднання трьох діючих речовин: флудиоксоніл (25 г/л) + металаксил-М (20 г/л) + тіабендазол (150 г/л).

 

Розглянемо спектр дії продукту й кожної діючої речовини. Флудиоксоніл — європейський еталон контролю фузаріозу на всіх сільськогосподарських культурах. Крім того, він ефективний проти Fusarium spp (F. graminearum), Ascochyta spp., Sclerotinia sclerotiorum, Cercospora spp, Colletotrichum spp, Penicillium spp, Aspergillus niger, Phomopsis spp, Rhizoctonia spp.(незначна дія). Металаксил-М — експерт із контролю грибів класу Ооміцетів, тобто пероносопрових грибів. Тіабендазол — системна діюча речовина з класу бензамідазолів. Він дає змогу контролювати велику кількість збудників внутрішньої інфекції: Cercospora spp, Colletotrichum sp, Fusarium spp (F. graminearum, F. moniliforme (subglutinans, verticillioides, proliferatum), F. pallidoroseum (semitectum), F. nivale.), Ascochyta spp., Diplodia spp (Stenocarpella sp), Diaphorte spp, Phomopsis spp, Aspergillus spp, Septoria spp, Sclerotinia spp, Rhizoctonia spp.

 

Цікаво те, що бензамідазол має відмінну системну активність без будь-якого ретардантного впливу на рослини.

 

Також новітня розробка компанії «Сингента» — формуляція під назвою Rhizobium friendly (дослівний переклад — дружній до бактерій) дає змогу одночасного нанесення (4 сек) на насіння сої як протруйника, так і інокулянту без будь-якого «конфлікту».

 

 

Компанія «Сингента» пропонує своїм клієнтам новий інокулянт Атува™.

 

Атува™ — це штами бульбочкових бактерій Bradyrhizobium japonicum (штам 5079 і штам 5080), титр життєздатності клітин бульбочкових бактерій на 1 мл препарату — не менше як 2 × 1010 КУО/мл. Атува™ виробляється з використанням новітніх технологій виробництва інокулянтів — ТОП і Хай Кепесіті.

 

Властивості технологій

 

 1. Високі метаболічні й фізіологічні показники азотфіксувальних бактерій.
 2. Максимальна кількість бактерій — 2 × 1010 КУО/мл.
 3. Покращена товщина стінки бактерій.

 

До переваг технологій слід також зарахувати:

 

 1. Високоефективні штами бактерій максимізують засвоєння азоту:
   • Покращена продуктивність, як порівняти зі стандартними інокулянтами;
   • Висока кількість бактерій призводить до швидкого інфікування коріння й формування бульбочок;
 1. Покращене протистояння стресовим умовам:
   • Краще виживання бактерій в упакуванні перед використанням;
   • Здатність переживати нанесення й сушіння на насінні;
   • Покращений час життєздатності між нанесенням і висівом;
   • Краща ефективність під час абіотичних стресів;
   • Подовжена життєздатність на насінні разом із захистом насіння компанії «Сингента»:
   • Більша гнучкість під час обробки насіння.
 

Рис. 3. Дослід із застосування Максим® Адванс 1 л/т + Атува™ 2 л/т + Премакс™ 0,5 л/т, порівнюючи з конкурентними схемами (Сумська обл., 2018 р.)

Головні переваги Атува™:

 

 • Більший титр бактерій на 1 мл препарату 2 × 1010 КУО/мл проти 2 × 109 КУО/мл у стандартних рішень дозволяє отримати більшу масу бульбочок на основному корені — покращена фіксація азоту;
 • Рідка формуляція разом зі зменшеною нормою (2 л Атува™ + 0,5 л Премакс™ на 1 т сої) дозволяє застосовувати інокулянт разом із протруйниками без злипання насіння;
 • Зберігання обробленого насіння — до 3-х місяців без втрати ефективності проти 10 днів в основних конкурентів (технологія Хай Кепесіті — тільки в Атува™).

 

Для продуктів Максим® Адванс й Атува™ розроблено технологію одночасного нанесення протруйника й інокулянту, що значно спрощує технологію протруєння насіння. А можливість зберігання обробленого насіння допомагає суттєво спростити технологічні процеси господарства, виконавши обробку завчасно.

 

 

Світлана Чоні, канд. с.-г. наук,

технічний менеджер із підтримки й розвитку  протруйників, ТОВ «Сингента»

журнал “The Ukrainian Farmer”, березень 2019 року

  

Усі авторські права на інформацію розміщену у журналі “The Ukrainian Farmer” та інтернет-сторінці журналу за адресою https://agrotimes.ua/journals належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону України “Про авторське право та суміжні права”.
Використання інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ